Interpretacja Urzędu Celnego w Zamościu
303000-KP-0707-8/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
303000-KP-0707-8/04
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Celny w Zamościu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata paliwowa


Pytanie podatnika
W związku ze zmianą ustawy o podatku akcyzowym z dniem 1 maja 2004r. nastąpiła zmiana płatnika podatku akcyzowego od gazu. Powyższa zmiana wprowadziła niespójność art. 37l z art. 37j ustawy z dnia 14 listopada 2003r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zdaniem podatnika aktualny stan prawny zwalnia detalicznych sprzedawców „autogazu” od obowiązku płacenia opłaty paliwowej ze względu na brak prawnej podstawy obliczenia jej wysokości. Czy organ podatkowy podziela stanowisko podatnika w tej kwestii?


Organ podatkowy wskazuje, co następuje:

Art. 37j ustawy z dnia 14 listopada 2003r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o zmianie niektórych ustaw wskazuje moment powstania obowiązku zapłaty opłaty paliwowej i wskazuje podmioty mające obowiązek jej naliczenia i wpłaty na rachunek właściwej terytorialnie Izby Celnej.

Podmiotami tymi są:

  • producent paliw,
  • importer paliw,
  • oraz wskazany w art. 37j ust. 2 podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej.

Natomiast art. 37 l mówi, co podatnik winien przyjąć za podstawę naliczenia opłaty paliwowej (w tym przypadku będzie to ilość gazu).

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie zwalniają detalicznych sprzedawców gazu służącego do tankowania pojazdów samochodowych od obowiązku zapłaty opłaty paliwowej, ponieważ istnieje podstawa prawna wskazująca obowiązek zapłaty opłaty paliwowej – jest nią art. 37 j ust. 2.

Do dnia 1 maja 2004r. rozwiązania w zakresie poboru opłaty paliwowej oparte były na mechanizmie poboru podatku akcyzowego, ponieważ z dniem 1 maja 2004r. obowiązuje nowa ustawa o podatku akcyzowym wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie powstania obowiązku podatkowego np. nabycie wewnątrzwspólnotowe, nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu obowiązują stronę przepisy ustawy z dnia 14 listopada 2003r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o zmianie niektórych ustaw – w tym art. 37 j ust.2.

Za podstawę naliczenia opłaty paliwowej należy przyjmować w dalszym ciągu ilości sprzedanego gazu, niezależnie od tego gdzie powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, ponieważ kwestie te określają dwa równorzędne o równej randze ustawowej – akty prawne, co oznacza, że pomimo utraty mocy obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w dalszym ciągu obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ciąży na sprzedawcy gazu służącego do tankowania pojazdów samochodowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj