Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PP/443-3/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-3/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
okres następny
okres rozliczeniowy
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z jakiego okresu mogą pochodzić uregulowane faktury zakupu stanowiące podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi bezpośredniemu (art. 21 ust. 2a ustawy o VAT)?


W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 20.02.2004 r. dot. przysługującego podatnikowi prawa żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zgromadzonego w poprzednich okresach rozliczeniowych, jeśli to prawo wynika z wystąpienia w tym okresie sprzedaży opodatkowanej stawką 0-procentową, tj. z jakiego okresu mogą pochodzić faktury uregulowane stanowiące podstawę do zwrotu podatku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1 przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4. Artykuł 21 ust. 2a i ust. 4 powołanej ustawy wprowadzają pewne ograniczenia co do możliwości zadeklarowania kwoty zwrotu bezpośredniego w deklaracji VAT-7, tj. wg ust. 2a – „Kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2 nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony”, natomiast wg ust. 4 – „W przypadku, gdy kwota nadwyżki podatku naliczonego u podatnika dokonującego sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka określona w art. 18 ust. 1 przekracza kwotę wynoszącą 22 % całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, zwrotowi na rachunek bankowy podlega nadwyżka do wysokości tej kwoty.” Pozostała część nadwyżki podlega rozliczeniu w okresach następnych.

Wprowadzony do ustawy o VAT (obowiązuje od 1.10.2002 r., a został wprowadzony nowelizacją ustawy z dnia 30.08.2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym) warunek zapłaty należności wynikającej z faktury w sytuacji, gdy podatnik żąda zwrotu bezpośredniego – art. 21 ust. 2a, bliżej nie precyzuje technicznych rozwiązań. Powołany przepis nie zawiera zastrzeżenia, że w celu określenia zwrotu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy należy przyjąć wyłącznie faktury przyjęte do odliczenia w danej deklaracji podatkowej, zatem należy uznać, iż do wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi uwzględnia się faktury i dokumenty celne otrzymane w danym okresie rozliczeniowym, jak również otrzymane i rozliczone w poprzednich okresach, jeżeli należności z nich wynikające zostały uregulowane do dnia złożenia deklaracji za ten okres. Dotyczy to sytuacji opisanej w przedmiotowym zapytaniu, gdy podatnik w deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy wykazuje również kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia z poprzedniego miesiąca, która zwiększa łącznie kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny w danym okresie.

Istotną, w przedmiotowej sprawie, jest również interpretacja przedstawiona w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 28.11.2003 r. (znak: PP5-8112-86/512/2003/FP), w którym - odnosząc się do art. 21 ust. 2a - stwierdzono: „Przepis ten nie określa żadnego początkowego terminu, od którego należy liczyć kwoty uregulowanego podatku. Nie można też w związku z tym jednoznacznie określić takiego terminu. Każda sprawa wymaga indywidualnego potraktowania, gdyż może się zdarzyć, że podatnik nie mógł wystąpić o zwrot podatku w poprzednim okresie z uwagi na ust. 4 tego artykułu lub art. 19 ust. 4 ww. ustawy, mimo że miał w tamtym okresie uregulowane faktury. Kwoty podatku naliczonego niezwrócone lub nierozliczone w poprzednich okresach podwyższają podatek naliczony w następnym okresie. Nie można więc pozbawić podatnika prawa do zwrotu, jeżeli ten podatek naliczony wynika z faktur zapłaconych w poprzednich okresach rozliczeniowych.”

W związku z powyższym przedstawione w piśmie stanowisko jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Dodać tylko można, że podatnik nadmienia, iż: „należności z tych faktur zostały uregulowane co najmniej w miesiącu, w którym występujemy o zwrot podatku” w tej kwestii jak wskazano wyżej, warunek uregulowania należności lub zapłaty podatku, uznaje się za spełniony, jeżeli uregulowane należności nastąpiły do dnia złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj