Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US II/443/53/2004
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US II/443/53/2004
Data
2004.06.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dzierżawa
opłata
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od nieruchomości
umowa dzierżawy
zasada swobody umów


Pytanie podatnika
Spółka zawarła umowę dzierżawy nieruchomości, w której to dzierżawca zobowiązuje się płacić czynsz roczny płatny z góry w określonej kwocie. W oddzielnym paragrafie umowy zawarto, że dzierżawca będzie oprócz czynszu płacił wszelkie kwoty związane z używaniem przedmiotu dzierżawy, z podatkami i opłatami lokalnymi (podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntów). W opisanej sytuacji podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie są wydzielone w umowie. Czy w takiej sytuacji podatek VAT należy liczyć tylko od wartości czynszu czy od zwiększonego o podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie?


W odpowiedzi na pismo z dnia 9.06.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (w stanie prawnym do 30.04.2004 r.) w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wynajem lokalu użytkowego będąc usługą przewidzianą w klasyfikacjach statystycznych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 2 ww. ustawy podatkowej. W myśl art. 3531 kodeksu cywilnego strony zawierające umowę najmu mogą łączący je stosunek najmu ułożyć wedle własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) tego stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Jakkolwiek będące ciężarem publicznoprawnym zobowiązanie podatkowe w opłatach lokalnych (podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie) ciążące na wynajmującym jako właścicielu nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku podatkowego, to jednakże strony stosunku najmu mogą – w ramach swobody w kształtowaniu łączących je stosunków zobowiązaniowych – zawrzeć w umowie postanowienie co do zwrotu (refundacji) należności z tytułu podatku od nieruchomości i wieczystego użytkowania przez najemcę, kwotę podatku należnego od wynajmowanego czyniąc składnikiem albo określając ją poza kwotą samego czynszu. Niezależnie jednak od tego, czy zwracane wynajmującemu przez najemcę opłaty lokalne (podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie) zostają włączone do czynszu, czy też stanowią jego element kalkulacyjny zawsze są należnościami wynajmującego wynikającymi z umowy najmu. Wynikają one bowiem nie z obowiązku podatkowego najemcy, lecz z jego zobowiązania cywilnoprawnego, a więc są należnościami otrzymywanymi z odpłatnego świadczenia usługi najmu. Tak więc kwota stanowiąca równowartość podatku od nieruchomości czy wieczystego użytkowania jest elementem cenotwórczym, jako że stanowi część kwoty należnej z tytułu najmu a nie odrębną należność. Zatem brak jest prawnych przesłanek, które przesądzałyby o wyłączeniu z podstawy opodatkowania niektórych należności otrzymywanych przy świadczeniu tego rodzaju usług. W związku z powyższym równowartość podatku od nieruchomości i opłat z tytułu użytkowania wieczystego jako składnika czynszu podatku VAT stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj