Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS II/443/82/04
z 30 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS II/443/82/04
Data
2004.06.30



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dostawa wewnątrzwspólnotowa
dowód
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Jakie dokumenty należy przedstawić, aby jednostka mogła zastosować 0-procentową stawkę podatku w sytuacji, gdy sprzedaje swoje wyroby firmie szwajcarskiej, a następnie towar wysyłany jest do Niemiec (dla jednostki teren Niemiec jest ostatecznym miejscem rozładunku)?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 18.05.2004 r. (z datą wpływu do tut. organu 19.05.2004 r., znak: DF/V/2004) w sprawie udzielenia informacji w kwestii, jakie dokumenty należy przedstawić, aby jednostka mogła zastosować stawkę podatku 0 % w sytuacji, gdy Z. S.A. sprzedaje swoje wyroby firmie szwajcarskiej, a następnie towar wysyłany jest do Niemiec (dla Z. S.A. teren Niemiec jest ostatecznym miejscem rozładunku), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, uprzejmie informuje, jak niżej:

W przypadku dostawy towarów dokonywanej przez polskiego producenta podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu z państwa trzeciego, w niniejszej sprawie na rzecz Szwajcarii, w sytuacji, gdy podmiot z państwa trzeciego nie jest podatnikiem podatku VAT, a towar jest bezpośrednio transportowany i rozładowany na terytorium państwa członkowskiego, należy traktować jako dostawę krajową w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą. Dostawa taka nie stanowi bowiem dostawy wewnątrzwspólnotowej w rozumieniu art. 13 ww. ustawy (dostawa dokonana na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych), ani też eksportu towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy (brak potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty). Natomiast w sytuacji, gdy podmiot z państwa trzeciego, w niniejszej sprawie ze Szwajcarii, jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym na terenie Niemiec wówczas po spełnieniu warunków przewidzianych w ww. ustawie dostawa będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem. Pod pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ww. ustawy należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium rozpoczęcia wysyłki lub transportu, przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy, aby podatnik mógł skorzystać ze stawki 0-procentowej musi przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy (za miesiąc, kwartał) posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary:

  • zostały wywiezione z terytorium kraju (Polski) i
  • zostały dostarczone na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Dowodami takimi są - zgodnie z przepisem art. 42 ust. 3 pkt 1 - 4 ustawy - następujące dokumenty, jeżeli dokumenty te potwierdzają łącznie dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa innego niż Polska, w sytuacji, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  2. kopia faktury dostawy,
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
  4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa innym niż terytorium, z którego towar wywieziono.

Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 4 w przypadku wywozu towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu, podatnik powinien posiadać oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, tj. kopii faktury dostawy oraz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, następujące dokumenty:

  1. imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,
  2. adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsce zamieszkania nabywcy,
  3. określenie towarów i ich ilości,
  4. potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę w miejscu znajdującym się na terytorium państwa innego niż Polska,
  5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary lub numer lotu – w przypadku, gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

W przypadku jednak, gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium innego kraju niż Polska, dowodami, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy w jego kraju zgodnie z przepisem art. 42 ust. 11 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że wystąpiła dostawa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z klientem,
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie realizowane jest w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy, nie będzie posiadał w swojej dokumentacji dowodów wymaganych ww. przepisami, wówczas wykazuje tę dostawę w ewidencji jako nabycie na terytorium kraju.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w ww. piśmie podatnika i w oparciu o stan prawny na dzień złożenia 30.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj