Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/68/04
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/68/04
Data
2004.08.05



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
grunty
prawa majątkowe
służebność


Pytanie podatnika
Zapytanie:
Czy nieodpłatne nabycie przez Spółkę prawa majątkowego w postaci służebności gruntowej, stanowi dla Spółki przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. ?
Stan faktyczny:
Spółka "S" sprzedała spółce "Z" nieruchomość składającą się z kilku działek gruntu częściowo zabudowanego. Jednocześnie nabywca nieruchomości - spółka "Z" ustanowiła na rzecz "S" nieodpłatną służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez nieruchomość kupującego w pasie szczegółowo oznaczonym na mapie.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Natomiast w art. 8 cyt. ustawy ustawodawca zdefiniował co należy rozumieć przez świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z jego brzmieniem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...) w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż ustanowiona przez "Z" na rzecz "S" nieodpłatna służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu i przejazdu oraz nieograniczonego dostępu do oznaczonego pasa gruntu wzdłuż całej długości granicy nieruchomości zakupionych przez "Z" podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na brzmienie cytowanego art. 8 ust. 1 pkt 2.
Przez świadczenie bowiem w myśl art. 353 Kodeksu cywilnego należy rozumieć, takie zachowanie się zobowiązanego (działanie lub zaniechanie), które zgodne jest z treścią zobowiązania. Ustanowienie służebności gruntowej polega na obciążeniu nieruchomości (tu: nieruchomości obciążonej, której właścicielem jest "Z") na rzecz właściciela innej nieruchomości (tu: nieruchomości władnącej , której właścicielem jest "S") prawem, którego treść polega na tym, że:
- właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej,
- właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań,
- właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.
Zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość towarów lub usług obliczona według cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy- według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przy czym w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj