Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żaganiu
III/443/V-391/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443/V-391/04
Data
2004.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Żaganiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
podatek należny
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy po 1 maja 2004r. sprowadzony z zagranicy używany samochód będzie opodatkowany stawką 22% VAT.


W odpowiedzi na zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprowadzonego przez osobę fizyczną z zagranicy używanego samochodu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W ust. 2 art. 9 określono, że przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 , lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) - z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt l lit. a).
W sytuacji przedstawionej w zapytaniu Podatnika tj. gdy polski podmiot będący osobą fizyczną dokonuje zakupu używanego samochodu osobowego w innym państwie członkowskim nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w rozumieniu wyżej powołanego art. 9.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w powyższym piśmie oraz zawartego w nim stanowiska wynika, iż Podatnik będący osoba fizyczną (konsumentem) zamierza kupić używany samochód w Niemczech.Mając na uwadze wyżej powołany przepis oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu organ podatkowy wyjaśnia, iż czynność polegająca na zakupie przez osobę fizyczną (konsumenta) używanego samochodu osobowego w innym państwie członkowskim nie została wymieniona w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

W związku z powyższym nabycie przez polskiego konsumenta samochodu używanego (nie będącego nowym środkiem transportu w rozumieniu ww. ustawy) w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, który jest przywożony na terytorium Polski, nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przed dokonaniem rejestracji takiego samochodu na terytorium Polski nabywca, powinien wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju - art. 105 ust. 1 ww. ustawy. Wniosek ten, zgodnie z ust. 2 art. 105 zawierać powinien:
1. dane identyfikujące pojazd,
2. datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku,
3. przebieg pojazdu,
4. cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
5. dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcyZgodnie natomiast z art. 105 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług do powyższego wniosku załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż nie jest organem właściwym w zakresie udzielenia informacji dotyczącej opodatkowania podatkiem akcyzowym powyższej transakcji zakupu. Organami podatkowymi w zakresie akcyzy są bowiem, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2004r. nr 29, poz. 257) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj