Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-21/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-21/04
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
olej opałowy
podatek akcyzowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą, w której zużywam olej opałowy ciężki do produkcji energii cieplnej wykorzystywanej w procesie przetwarzania warzyw. Czy jestem uprawniony do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego przy zakupie ciężkiego oleju opałowego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego?


Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona dokonuje zakupów ciężkiego oleju opałowego. Olej ten wykorzystywany jest do produkcji energii cieplnej w procesie przetwarzania warzyw na susz. Zdaniem strony spełnione zostają warunki określone w § 10 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) uprawniające podmiot do nabycia ciężkiego oleju opałowego zwolnionego z akcyzy.

Ustosunkowując się do zapyania podatnika Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej stwierdza, iż zgodnie z cytowanym przepisem zwalnia się od akcyzy olej opałowy wykorzystywany w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych. Z uwagi na fakt, iż ustawa z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) jak również rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, nie precyzują, jakie czynności uznaje się za prace rolne, ogrodnicze, szklarniowe oraz leśne, należy w tym względzie posiłkować się definicjami zawartymi w innych aktach prawnych.

Definicja działalności rolniczej, zawarta jest w art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl tego przepisu za działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowle dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Zgodnie z art. 2 pkt 21 ww. ustawy przez usługi rolnicze rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do tej ustawy tj.:
-usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt,
-usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyjątkiem patrolowania lasów,
-usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim,
-oraz usługi dzierżawy lub najmu maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi.

Podobna definicja działalności rolniczej (choć w węższym ujęciu) została zawarta w art. 1a pkt 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Przez działalność rolniczą rozumie się tu produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Mając na uwadze przytoczone wyżej definicje należy stwierdzić, iż działalność gospodarcza, polegająca na przetwarzaniu warzyw na susz, nie mieści się w pojęciu prac rolnych.

W opinii Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej działalność opisana w zapytaniu Strony nie stanowi działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, ani też nie jest świadczeniem usług rolniczych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lecz stanowi jedynie działalność typowo przetwórczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj