Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZF/415-32/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-32/04
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podatnik powinien zapłacić zryczałtowany podatek a tytułu sprzedaży mieszkania zbytego dnia 01.07.2002r. w sytacji, gdy umowa ze spóldzielnią mieszkaniową zawarta została w dniu 05.09.1995r. , przekazanie mieszkania nastąpiło na podstawie protokołu zdawczo odbiorczego w dniu 03.01.1996r., a przydział mieszkania nastąpił w dniu 15.06.1998r. ?


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dnia 05-09-1995 r. podatnik zawarł umowę ze spółdzielnią mieszkaniową, na podstawie której spółdzielnia zobowiązała się do przekazania nabywcy lokalu mieszkalnego na zasadach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Dnia 03-01-1996r. pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową - inwestorem zastępczym, zarządem spółdzielni mieszkaniowej – inwestorem pośrednim przy udziale generalnego wykonawcy i członka spółdzielni sporządzono protokół zdawczo - odbiorczy komisyjnego przekazania mieszkania.

Natomiast dnia 15 czerwca 1998 r. nastąpił przydział w/w lokalu mieszkalnego. Dnia 01-07-2002r. podatnik sprzedał w/w lokal mieszkalny.

Kwestię nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do 2001 roku regulowała ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 z późn. zm.), a w szczególności art. 213 ustawy. Zgodnie z par. 3 art. 213 ustawy, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą przydziału lokalu. Oświadczenie spółdzielni pod nieważnością powinno być złożone w formie pisemnej. W omawianej sprawie spółdzielnia złożyła pisemne oświadczenie o przydziale lokalu dnia 15 czerwca 1998 roku. Należy zatem przyjąć, iż podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z chwilą złożenia oświadczenia przez spółdzielnię w 1998 roku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a)-c)- przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

W omawianej sprawie nie upłynął okres pięcioletni od momentu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jeśli przychód uzyskany ze sprzedaży podatnik wydatkował na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę , rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zastosowanie ma zwolnienie od podatku dochodowego zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 32 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdy przychód nie został przeznaczony na w/w cele, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a). Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia zapłaty w wysokości połowy odsetek za zwlokę pobieranych od zaległości podatkowych. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj