Interpretacja Urzędu Skarbowego w Garwolinie
US-4/PP/443-16/04
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-4/PP/443-16/04
Data
2004.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Garwolinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
opłata targowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Czy czynność pobierania opłaty targowej w drodze inkasa opodatkowane jest podatkiem VAT i w jakiej wysokości?Podstawą do dokonywania czynności inkasenta jest uchwała organu podatkowego. Rada Miasta podjęła Uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty targowej w drodze inkasa, określenia inkasenta i wysokości wynagrodzenia za inkaso, uchwaliła prowizję dla inkasenta w wysokości 30% sumy zainkasowanych kwot pobranych opłat i wyznaczyła jako inkasenta dzierżawcę targowiska, z którym Burmistrz Miasta zawarł umowę na pobór opłaty targowej.


Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zmianami) w oparciu o opisany stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Garwolinie informuje:

W art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) postanowiono, że nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Unormowanie to pozostaje w zgodzie z art. 4 (5) VI Dyrektywy, w którym stwierdzono, że krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz podmioty prawa publicznego nie będą uważane za podatnika w związku z działaniami, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników ma charakter wyłączenia podmiotowo – przedmiotowego i jako stanowiący odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, musi być interpretowany bardzo ściśle. Wyłączenie to ma jednak miejsce przy spełnieniu łącznie dwóch warunków :1. jego podmiotem są jedynie organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy (podmiotowe kryterium wyłączenia),2. odnosi się ono jedynie do tych czynności podlegających wyłączeniu podmiotów, w których realizują one zadania nałożone na nie przepisami prawa i to zadania do realizacji których zostały powołane (przedmiotowe kryterium wyłączenia).

Jeżeli zatem organ władzy publicznej sceduje wykonanie odpłatnych zadań to nie korzysta z omawianego wyłączenia.Ponadto wyłączenie ze statusu podatnika nie ma również zastosowania, gdy organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ wykonuje jakiekolwiek czynności, w tym objęte na podstawie przepisów prawa jego urzędowymi kompetencjami, na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Tym samym organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy na gruncie podatku VAT występować mogą w dwoistym charakterze :- podmiotów niebędących podatnikami VAT, gdy realizują zadania, w oparciu o reżim publicznoprawny nałożone na nich przepisami prawa, oraz- podatników VAT, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc w ramach reżimu prywatnoprawnego.

Reasumując : organy władzy publicznej oraz urzędy je obsługujące są podatnikami VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Pobierane przez właściwe organy podatkowe, w rozumieniu art. 21 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.), opłaty targowe oraz pozostałe zobowiązania podatkowe nie są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do czynności podlegających opodatkowaniu zalicza się wyłącznie czynności określone w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535). W związku z tym wpływy uzyskane z podatków i opłat lokalnych (w tym również opłaty targowej) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast działalność polegająca na pobieraniu opłaty targowej na zlecenie sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 74.87.12-00.00 „Usługi świadczone przez agencje inkasa” (poprzednio PKWiU 74.84.12-00.00 „Usługi świadczone przez agencje inkasa”) jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku 22% na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT.Podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy zlecenia, agencyjnej lub pośrednictwa dla zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, zmniejszona o kwotę podatku – art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r.

Reasumując : Urząd Miasta nie ma obowiązku naliczania podatku VAT od wpływów z tytułu opłaty targowej, natomiast firma zajmująca się pobieraniem tej opłaty świadczy usługę inkasa podlegającą opodatkowaniu według stawki 22%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj