Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/93/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/93/04
Data
2004.07.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
stawki podatku


Pytanie podatnika
1/ Czy usługi określone w § 64 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. wykonane do dnia 30 kwietnia 2004 r. na rzecz podatnika w Szwecji, a nie zapłacone do tej daty należy ująć w deklaracji VAT-7 po dniu 1 maja 2004 r. i w jakim miesiącu ?
2/ Czy wyżej wymienione usługi wykonane po 1 maja 2004 r. należy wykazywać w deklaracji VAT-7 i w jakim miesiącu ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 02.06.2004 r. zapytanie (uzupełnione pismem z dnia 23.06.2004 r.) informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco;

Zapytanie dotyczy:
1/ Czy usługi określone w § 64 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zmian.) wykonane do dnia 30 kwietnia 2004 r. na rzecz podatnika w Szwecji, a nie zapłacone do tej daty należy ująć w deklaracji VAT-7 po dniu 1 maja 2004 r. i w jakim miesiącu ?
2/ Czy wyżej wymienione usługi wykonane po 1 maja 2004 r. należy wykazywać w deklaracji VAT-7 i w jakim miesiącu ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust.1 pkt 1 w/w ustawy, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 w/w ustawy – w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1 - osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2 – podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Art. 27 ust. 4 w/w ustawy stanowi, że przepis art. 3 stosuje się do usług:
1/ sprzedaży praw autorskich lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do użytkowania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw;
2/ reklamy;
3/ prawnych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) – z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń;
4/ bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki;
5/ dostarczania (oddelegowania) personelu;
6/ wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu;
7/ telekomunikacyjnych;
8/ nadawczych radiowych i telewizyjnych;
9/ elektronicznych;
10/ polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o którym mowa w pkt 1 – 9 i 11;
11/ agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10.

Wobec powyższego:

Ad. 1. Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, powoduje obowiązek rozliczenia podatku wg stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności.

Zatem w przypadku świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wykonanych przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał po 30 kwietnia 2004r. (do tego dnia wykonane usługi nie zostały zapłacone) - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki obowiązującej dla tych czynności w momencie ich wykonania.

Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonywanej czynności. Obrót z tytułu usług wykonanych przed dniem 30 kwietnia 2004r. należy wykazać w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004r.

Ad. 2. Jeżeli „informatyczne usługi doradcze” wykonywane przez Spółkę, na podstawie klasyfikacji dokonanej przez Urząd Statystyczny, są wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT , a podmiot w Szwecji jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, to miejscem świadczenia tych usług jest Szwecja. W takim przypadku nie wykazuje się sprzedaży tych usług w deklaracji VAT-7.

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj