Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD I 415-977-44/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-977-44/04
Data
2004.05.10


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
świadczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Otrzymuję z Narodowego Funduszu Zdrowia zapłatę za świadczenie usług zdrowotnych. W którym momencie należy wykazywać przychód za świadczenie ww. usług; w momencie wystawienia faktury dla NFZ, czy w momencie zapłaty?


Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu z działalności gospodarczejuważa się z zastrzeżeniem 1e i 1g- dzień wystawienia faktury nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym;
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Zgodnie natomiast z art. 72 ustawy z dnia 23.01.2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45 poz. 391) podstawą świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Fundusz jest umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawarta pomiędzy Funduszem i świadczeniodawcą.
W myśl art. 75 powołanej ustawy umowa o udzielenie świadczeń zdrowotnych określa w szczególności;
1. rodzaj i zakres udzielonych świadczeń,
2. warunki udzielania świadczeń,
3. zasady rozliczeń pomiędzy Funduszem a świadczeniodawcami,
4. kwotę zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy,
5. zasady rozpatrywania kwestii spornych i zażaleń.
Rozliczenia ze świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowa dokumentowane są w oparciu o zestawienie zrealizowanych świadczeń.
Dokument ten stanowi podstawę ewidencji księgowej w Oddziale NFZ. i jest podstawą rozliczeń finansowych. Świadczeniobiorca otrzymuje środki finansowe, będące zobowiązaniem Oddziału z tytułu zawartej umowy, które są pomniejszane o wartość zakwestionowanych – w wyniku weryfikacji – świadczeń.
Biorąc powyższe pod uwagę, przychodem z tytułu zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych są kwoty wypłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na podstawie przedłożonego przez świadczeniodawcę zestawienia ujmującego usługi za okres miesięczny, a więc momentem powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń będzie ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług, zgodnie z art. 14 ust. 1 c pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, iż powyższe unormowanie znajduje również zastosowanie w sytuacji wystawienia przez świadczeniodawcę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych, rachunku zgodnie z art. 87-90 ustawy Ordynacja podatkowa.
W przypadku bowiem wystawienia rachunku momentem powstania przychodu będzie dzień wystawienia rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług. Jeśli więc świadczeniodawca wystawi na rzecz NFZ rachunek za usługi wykonane w miesiącu poprzednim, to przychód powstanie u niego w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługi wykonano.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj