Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443/536/1657/04
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/536/1657/04
Data
2004.06.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport usług
miejsce wykonywania czynności
stawki podatku
usługi
usługi marketingowe
usługi tłumaczenia
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Czy jako podwykonawca, który przyjął od polskiego podmiotu mającego siedzibę w Polsce zlecenie na wykonanie usług polegających na tłumaczeniach symultanicznych, usługach marketingowych oraz opiece nad pracownikami i obsłudze kontaktów poza granicami kraju miał prawo do dnia 30.04.2004 r. na mocy art. 18 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym do stosowania stawki VAT 0% oraz jak powinien rozliczać się z przedmiotowych usług według ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.
Czy ma znaczenie kto płaci za wykonanie powyższych usług w przypadku, kiedy faktura jest wystawiana na polska firmę, a należności płacone są przez firmę niemiecką.


Zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 1.05.2004 r. przez eksport towarów i usług rozumie się usługi wykonywane poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem podatnik wykonujący do dnia 1.05.2004 r. usługi poza granicami kraju miał prawo do zastosowania stawki podatku 0% zgodnie z art. 18 ust. 3 cytowanej ustawy, który stanowił, iż w eksporcie towarów i usług stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonych w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
W przypadku, gdy podatnik zawierał umowę z kontrahentem zagranicznym na wykonanie usług poza granicami Polski, a w efekcie sam nie wykonywał tych usług lecz podzlecał ich wykonanie innemu podmiotowi – do zastosowania stawki 0% miał zarówno bezpośredni zleceniobiorca jak również podwykonawca, który przyjął zlecenie od podmiotu polskiego na wykonywanie usług poza granicami kraju. Do zastosowania stawki 0% w ww. przypadku miał prawo podwykonawca tylko i wyłącznie w przypadku jeżeli z dokumentów, zawartych umów i wystawionych faktur jednoznacznie wynikało, iż usługi są wykonywane poza granicami kraju.
Eksport usług jako czynność opodatkowana stawka 0% podatku podatnik powinien był zaewidencjonować w ewidencji sprzedaży podatnika dla celów podatku od towarów i usług.
Zaewidencjonowania tych czynności ze stawką 0% należało dokonać w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy tzn. zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 7 otrzymano całość lub część zapłaty. Przy czym nie ma znaczenia kto dokonuje płatności za ww. usługi kontrahent polski czy niemiecki.
Aby stwierdzić, w jaki sposób opodatkowane są usługi po dniu 30.04.2004 r. należy zidentyfikować miejsce świadczenia tych usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. W zależności bowiem od rozstrzygnięcia tego zagadnienia obowiązywać będą świadczącego usługi albo krajowe zasady rozliczania VAT, albo zasady obowiązujące w kraju, który zostanie ustalony jako miejsce świadczenia, bądź też w ogóle mogą go nie obejmować obowiązki w zakresie rozliczania podatku należnego z tytułu świadczonej usługi.
Ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. w wykazie czynności podlegających opodatkowaniu nie wymienił eksportu usług.
Zasada ogólna dotycząca miejsca świadczenia przy świadczeniu usług wyrażona została przez ustawodawcę w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział liczne wyjątki zawarte w art. 27 ust. 2-6 oraz w art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Jeden z wyjątków od zasady ogólnej dotyczący m.in. usług tłumaczeń został zawarty w art. 27 ust. 4 pkt 3 cytowanej ustawy. Zgodnie z cytowanym przepisem przy świadczeniu usług tłumaczeń miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Cytowany przepis prawny ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy świadczący usługę tłumaczeń wykonuje ją dla odbiorców posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
W przypadku usług wykonywanych wyłącznie dla polskiego odbiorcy posiadającego siedzibę w Polsce ma zastosowanie zasada ogólna wyrażona w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy zgodnie z którą miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj