Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-76/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-76/04
Data
2004.08.09



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumenty handlowe (dokumentacja handlowa)


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek posiadania łącznie wszystkich dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 pkt 1-4 ustawy o VAT i w jakiej formie należy uznać potwierdzenie odbioru towaru za prawidłowe ?


Zgodnie z art.42 ust 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ), dowodami potwierdzającymi, ze towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski, są następujące dokumenty jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie ww. towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski:-dokumenty przewozowe otrzymane od przewożnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towar został dostarczony do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju- w przypadku gdy przewóz towaru jest zlecony przewożnikowi (spedytorowi)-kopia faktury dostawy-specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku-dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Między innymi od posiadania ww. dokumentów uzależnione jest prawo podatnika do zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki VAT w wysokości 0%.Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku gdy informacje, które powinny zostać zawarte w dokumentach, o których mowa w art.42 ust.3 pkt 3 i 4, odpowiednio zawierają już dokumenty, o których mowa w pkt 2 i 1, za wystarczające potwierdzenie dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski należy uznać właśnie te dokumenty.Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 42 ust. 11 cyt. Ustawy w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art.42 ust.3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami, o którym mowa w art. 42 ust.1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:-korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie-dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu-dokumenty potwierdzające zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku innym- dokument stwierdzający wygaśnięcia zobowiązania. W przypadku zatem, gdy odbiorcą towaru jest podmiot inny niż nabywca, podatnik powinien posiadać dokument (dokumenty) wskazujące, iż faktycznie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów miała miejsce.Odnośnie formy dokumentu potwierdzającego odbiór towaru poza terytorium kraju należy uznać za wystarczające przesłane potwierdzenie w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym bądź przesłane faxem a nastepnie oryginał wysłany pocztą bądź też może być potwierdzone na dokumencie przewozowym CMR .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj