Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBII/423/118/04/KT
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBII/423/118/04/KT
Data
2004.07.15



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
leasing
rata leasingowa
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy do przychodów podatkowych z tytułu umowy leasingu, w której prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie miał „korzystający” Spółka jako „finansujący” powinna zaliczać oprócz części odsetkowej raty leasingowej również część kapitałową raty, która stanowi różnicę pomiędzy wartością przedmiotu leasingu wynikającą z umowy, a jego wartością wynikającą z ksiąg „finansującego”,


Przez umowę leasingu należy rozumieć umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. W podstawowym okresie umowy leasingu, czyli w oznaczonym czasie, na jaki umowa została zawarta (z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona), odpisów amortyzacyjnych od podlegającego amortyzacji przedmiotu umowy może dokonywać albo „finansujący” albo „korzystający” - w zależności od tego czy jest to umowa spełniająca warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) czy też w art. 17f ust. 1 tejże ustawy. Ustawodawca milczy na temat możliwości i konsekwencji zerwania I rodzaju umowy leasingu (art.17b ust. 1), które będzie skutkować faktycznym niespełnieniem wymienionych warunków zawartych w umowie. Odniósł się jedynie do zawartości umowy nie wspominając o jej wykonaniu. Oznacza to, że samo zerwanie umowy leasingu będzie podatkowo obojętne w odniesieniu do kosztów i uzyskanych przychodów w czasie jej obowiązywania, a ponadto nie powinno wpłynąć na podwyższenie wartości środka trwałego stanowiącego przedmiot umowy. Dlatego dla kwalifikacji kosztów i przychodów związanych z zerwaną umową leasingu należy stosować zasady przewidziane dla umów leasingowych. Wobec powyższego wartość środka trwałego na dzień zerwania umowy leasingu, w księgach „finansującego”, wyceniona być powinna według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), po pomniejszeniu o dokonane przez „finansującego” odpisy amortyzacyjne.

W przypadku zawarcia nowej umowy leasingu, zgodnie z art. 17f ust. 1 w/w ustawy, w której do przychodów „finansującego” i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów „korzystającego” nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, musi ona spełniać łącznie następujące warunki: umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje „korzystający”.

Przez spłatę wartości początkowej rozumie się faktycznie otrzymaną przez „finansującego”, w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych, określoną zgodnie z art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w podstawowym okresie umowy leasingu.

A zatem, w sytuacji gdy doszło do zerwania I rodzaju umowy leasingu - gdzie prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych miał „finansujący”, następnie strony wyraziły wolę kontynuowania umowy, w wyniku, której mają zamiar zawrzeć, albo już zawarły, II rodzaj umowy leasingu – gdzie odpisów amortyzacyjnych dokonywać będzie „korzystający” oraz, że w wyniku dokonanej wyceny biegłego rzeczoznawcy wartość środka trwałego przed zawarciem II rodzaju umowy leasingu uległa zwiększeniu, stwierdzić należy, że:

• powstała w ten sposób różnica pomiędzy wartością środka trwałego wynikającą z ksiąg „finansującego” a wartością ustaloną przez biegłego rzeczoznawcę stanowić będzie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód u „finansującego”.

W przypadku gdyby doszło do zerwania II rodzaju umowy leasingu (art. 17f ust. 1) w myśl art. 16 ł ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i w związku z tym nie zostanie przeniesiona na „korzystającego” własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, właściciel -”finansujący”- przejmując te składniki majątku określa ich wartość początkową, zgodnie z art. 16g, przed zawarciem pierwszej umowy leasingu, pomniejszoną o spłatę wartości początkowej, o której mowa w art. 17a pkt 7, oraz o sumę dokonanych przez siebie odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Wobec powyższego stanowisko spółki w opisanej sytuacji uznać należy za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj