Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drezdenku
PPN 443/5/2004
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPN 443/5/2004
Data
2004.05.26



Autor
Urząd Skarbowy w Drezdenku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
komis
komisant
stawki podatku
umowa komisu
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Dotyczy: interpretacji działalności komisu w świetle nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od 01.05.2004r.


W dniu 16.04.2004r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego pismo Podatnika z prośbą o interpretację działalności komisu w świetle nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od 01.05.2004r.
Pismem z dnia 26.04.2004r. Podatnik zajął swoje stanowisko w tej sprawie, z którego wynika, iż jako komisant będzie zmuszony kupować towar od producenta - komitenta z podatkiem VAT, sprzedając towar ze stawką 0%. Podatnik pyta czy jego firma będzie mogła wystawiać fakturę bez kwoty VAT tylko na usługę pośrednictwa dla podatnika niemieckiego, który poda swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. Transakcja ta nie byłaby wykazana w deklaracji VAT-7, jako nie podlegająca opodatkowaniu w Polsce tylko w Niemczech. Wytwórca wystawi bezpośrednią fakturę VAT za stawką 0% dla niemieckiego odbiorcy przy wykonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanych przepisach.

Od 1 maja 2004r. każde wydanie towaru w ramach umowy komisu traktowane jest jako dostawa towaru. Zgodnie z definicją zawarta w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Jak wynika z załączonej do przedmiotowego wniosku umowy komisu, w Pani przypadku zachodzi umowa sprzedaży. Zgodnie tą umową komisant zobowiązuje się sprzedać w imieniu własnym, ale na rachunek dającego zlecenie (komitenta) pewną rzecz ruchomą. Komisant, czyli Pani dokonuje sprzedaży tego towaru do innego państwa członkowskiego za wynagrodzeniem. Czynnością opodatkowaną (dostawą) będzie zarówno wstawienie towarów do komisu, jak i ostateczna sprzedaż komisowa. Pierwsza dostawa następuje pomiędzy osobą wstawiająca towar do komisu (jako dostawca), a komisantem (jako nabywcą), a druga z nich ma miejsce pomiędzy komisantem (jako dostawcą) a finalnym nabywcą.
Od 1 maja zmienił się moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy realizowanej w komisie. Obowiązek podatkowy u komitenta powstanie, co do zasady, z chwilą wydania towaru komisantowi. Natomiast obowiązek podatkowy u komisanta powstanie z chwilą wydania tego towaru osobie trzeciej.
Jeżeli wydanie towaru powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, licząc od dnia wydania towaru.

Komisant, czyli Pani, będzie uprawniony do stosowania stawki podatku 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów, z zachowaniem warunków określonych przepisami. Natomiast wydanie towarów na podstawie umowy komisu przez komitenta komisantowi stanowić będzie dostawę krajową i będzie podlegało opodatkowaniu stawką właściwą dla towarów objętych umową komisu, gdyż dostawa towarów komisantowi przez komitenta jest bowiem w świetle nowej ustawy o podatku od towarów i usług zwykłą „krajową” sprzedażą.

Z powyższego wynika, że komitent, zarejestrowany podatnik VAT wystawi fakturę sprzedaży komisantowi, w której naliczy należny podatek VAT i będzie zobowiązany do wykazania go w deklaracji VAT-7 i odprowadzenia tego podatku do dnia 25 - go następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Na ogólnych zasadach u komitenta podatek ten stanowić będzie podatek naliczony podlegający odliczeniu, który będzie podlegał zwrotowi na rachunek bankowy podatnika w ciągu 60 dni, w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub eksportu towarów. Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, na wniosek podatnika urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić podatek w ciągu 25 dni, przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj