Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/22/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/22/04
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
obniżenie podatku należnego
wskaźnik


Pytanie podatnika
dotyczy proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego z użyciem wskaźnika z ubiegłego roku podatkowego


Pan Grzegorz K. zwrócił się z zapytaniem o zakres zastosowania art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Przedstawiając zapytanie pan Grzegorz K. podał, iż działalność gospodarczą rozpoczął w 2003 r. we wrześniu wykonując usługi elektryczne i ogólnobudowlane opodatkowane stawką 22-procentową. Obrót za 2003 r. nie przekroczył 30.000 zł. Artykuł 90 ust. 8 cyt. ustawy mówi o proporcji wyliczonej szacunkowo wg prognozy uzgodnionej z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w formie protokołu. Wskaźnik proporcji wynosi 100 %, gdyż podatnik oświadcza, iż wykonywał i wykonuje nadal usługi wyłącznie opodatkowane. Wobec tego podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy może stosować ten wskaźnik, pomimo iż nie osiągnął w 2003 r. obrotu 30.000 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 15.06.2004 r. – otrzymanym w dniu 16.06.2004 r. - dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku to towarów, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zasada ta znajdzie również zastosowanie także do podatku naliczonego związanego ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu ustawie o podatku od towarów i usługa nawet z czynnościami, których nie można zaliczyć do dostawy (sprzedaży). Stosowanie więc proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego z użyciem wskaźnika z ubiegłego roku podatkowego dotyczy tylko tych zakupów, w stosunku do których nie można określić wprost związku z czynnościami dającymi prawo do odliczenia lub też z czynnościami niedającymi takiego prawa.

Skoro pana sprzedaż w 2003 r., jak i nadal jest wyłącznie sprzedażą opodatkowaną według stawki 22-procentowej, to przepis art. 90 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. pana nie dotyczy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj