Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/48/SK/2004
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/48/SK/2004
Data
2004.06.16



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
zakład pracy chronionej
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
czy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobrane od wynagrodzeń przez płatnika, który utracił status zakłądu pracy chronionej powinny być odprowadzone do urzędu skarbowego, czy na fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego działając zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie z dnia 11.05.2004r. złożone do Urzędu Skarbowego w Żarach, przekazane do tut. organu podatkowego dnia 19.05.2004r., uzupełnione w dniu 02.06.2004r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
1. Od dnia 20.06.2002r. spółka posiadała status zakładu pracy chronionej.
2. Spółka otrzymała decyzję Wojewody Lubuskiego o utracie statusu zakładu pracy chronionej od dnia 01.03.2004r.
3. W dniu 10.03.2004r. wypłacono pracownikom wynagrodzenie za 02/2004.

Pytanie Spółki jest następujące:Czy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za 02/2004 powinny być odprowadzone do urzędu skarbowego, czy na Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podatnik przedstawił swoje stanowisko w sprawie, iż zaliczki na podatek dochodowy odprowadził na Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ponieważ wynagrodzenie wypłacone w dniu 10.03.2004r. dotyczy miesiąca lutego 2004r., kiedy Spółka posiadała status zakładu pracy chronionej. Tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika.

Do końca 2003r. odstępstwo od zasady odprowadzania całości zaliczek na podatek dochodowy pobranych od dochodów pracowników do właściwego urzędu skarbowego dotyczyło wyłącznie zakładów pracy chronionej lub zakładów aktywności zawodowej.

Z dniem 1 stycznia 2004r. wyjątek ten rozszerzono również o zakłady pracy, które utraciły status zakładu pracy chronionej zatrudniające osoby niepełnosprawne o czym stanowi przepis art. 38 ust. 2a, 2b, 2c.W przypadku przedmiotowej spółki, wynagrodzenia za pracę osób niepełnosprawnych za miesiąc luty 2004r. zostały wypłacone w marcu 2004r., a w tym okresie płatnik nie posiadał już statusu zakładu pracy chronionej.Stanowisko spółki, iż powyższe wynagrodzenia należy rozliczyć jeszcze jako ZPCh, nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa

Przepisy art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 , ze zm.) stanowią m.in., że przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że o zasadach naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń stanowią przepisy obowiązujące w chwili wypłaty wynagrodzenia lub pozostawienia go do dyspozycji, a nie w okresie, w którym wynagrodzenie zostało wypracowane.

Zgodnie z art. 38 ust. 2a płatnicy, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób z tytułu wypłacanych wynagrodzeń przekazują:

1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 , przekazuj ą w wysokości:
a) 25 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 25 do 30 %,
b) 50 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 30 do 35 %,
c) 75 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 35 do 40 %,
d) 100 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 40 % - w pozostałej części według ogólnych zasad, tj. na rachunek właściwego urzędu skarbowego,
2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt l, kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy przekazują według ogólnych zasad, tj. na rachunek właściwego urzędu skarbowego (wskaźnik ten ustala się na podstawie art. 21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej - Dz. U. nr 123, poz. 776 ze zm.).

Reasumując : wynagrodzenie wypłacone w marcu dotyczy płatnika który utracił status zakładu pracy chronionej i winno być opodatkowane według ww. przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj