Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-397/04/CIP/06
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-397/04/CIP/06
Data
2004.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
ładowność
paliwo
podatek naliczony
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do napędu w/w samochodu ? W ocenie Podatnika brak świadectwa homologacji nie przesądza, iż w/w samochód będzie uznany za samochód osobowy w rozumieniu art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z zapisem w dowodzie rejestracyjnym jest to auto ciężarowe, zaś brak świadectwa homologacji uniemożliwia właściwe obliczenie maksymalnej dopuszczalnej ładowności tego auta. A zatem dokonując zakupu paliwa do napędu w/w samochodu może on dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego zakupie.


Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej samochód marki „Renault Kangoo”, na który nie posiada świadectwa homologacji ani decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Z zapisów w dowodzie rejestracyjnym w/w samochodu wynika, iż pojazd jest to samochód ciężarowy o maksymalnej ładowności 505 kg i ilości miejsc 4.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się jednak do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Jak wynika z treści przepisu art. 86 ust. 5 w/w ustawy, w przypadku posiadania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3 :

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

samochody te w świetle przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług są traktowane tak jak osobowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla:

  • pojazdów specjalnych (jeśli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny),
  • pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu (art. 86 ust. 4 w/w ustawy)

Z przytoczonych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

W przedmiotowej sprawie Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej samochód marki „Renault Kangoo”, na który nie posiada świadectwa homologacji, ani decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Jak wynika z zapisów w dowodzie rejestracyjnym tego auta jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej maksymalnej ładowności 505 kg i liczbie miejsc 4. Zatem przyjmując dane techniczne przedmiotowego pojazdu z jego dowodu rejestracyjnego, samochód ten nie spełnia przesłanek ustawowych do uznania go za samochód ciężarowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem zgodnie z treścią przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do napędu tego pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj