Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US PM-436/1/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PM-436/1/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
odprzedaż
samochód osobowy
samochód używany
sprzedaż towarów
towar używany


Pytanie podatnika
Czy dokonywane zakupy samochodów celem ich dalszej odsprzedaży powodują powstanie obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? Jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest podatnikiem podatku VAT.


Zakład Usługowo-Handlowy „S.” Jerzy Ł. zwrócił się z zapytaniem czy dokonywane zakupy samochodów celem ich dalszej odsprzedaży powodują powstanie obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. ZUH „S.” Jerzy Ł. (jako jedna ze stron czynności cywilnoprawnej) jest podatnikiem podatku VAT. Z tego względu uważa, że wystąpiła przesłanka wyłączająca opodatkowanie umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 19.06.2004 r. dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) objęte są umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a). Umowy tego rodzaju podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosowanie tej reguły wyłącza natomiast przepis art. 2 pkt 4 powołanej ustawy, w świetle którego nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Przy nabywaniu pojazdów w celu dalszej odsprzedaży wyróżnić należy dwa rodzaje umów:

  1. sprzedaż pojazdów dokonywaną przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (a więc nieposiadające statusu podatnika VAT),
  2. sprzedaż pojazdów dokonywaną przez podmioty gospodarcze – podatników VAT.

W przypadku, gdy zbywcą samochodu jest osoba fizyczna – niebędąca podatnikiem VAT – umowa sprzedaży objęta będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania omawianej czynności cywilnoprawnej. Nabywca rzeczy (pojazdów) od osoby fizycznej w celu dalszej odsprzedaży uzyskuje w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy status płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym ma obowiązek uzależnić wypłacenie należności od uprzedniego zapłacenia podatku (art. 10 ust. 3), przekazać pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika (art. 10 ust. 3a).

Natomiast w sytuacji, gdy sprzedaży samochodu dokonuje podmiot gospodarczy, który z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowany podatkiem VAT lub też jest zwolniony z tego podatku (co potwierdza wystawiona faktura), omawiana umowa nie powoduje, stosownie do treści wyżej cytowanego art. 2 pkt 4 ustawy, powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż nowa ustawa o podatku od towarów i usług oprócz powołanego przez pana zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wprowadziła specjalną procedurę opodatkowania towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Przepisy te zostały zawarte w art. 120 cyt. ustawy. Podstawowym wyróżnikiem tej procedury jest sposób określania podstawy opodatkowania. Procedura ta określa podstawę opodatkowania w przypadku realizowania dostaw ww. towarów używanych jako marżę nie zaś obrót rozumiany jako cała kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę podatku. Opodatkowanie marży dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik - zgodnie z art. 120 ust. 10 cyt. ustawy - nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem o którym mowa w art. 15,
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Opodatkowanie według tej specjalnej procedury podlegają tylko dostawy tych towarów używanych, które odpowiadają definicjom utworzonym dla potrzeb tej procedury (art. 120 ust. 1).

Reasumując, błędne jest stanowisko podatnika, iż status nabywcy pojazdów używanych – będącego podatnikiem podatku VAT – jest wystarczający dla wyłączenia umowy sprzedaży zawartej z osobą fizyczną z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nabycie pojazdu przez pana firmę od osoby fizycznej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, natomiast jego sprzedaż zwolniona jest od tego podatku na podstawie art. 2 ust 4 powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj