Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-393/04/CIP/06
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-393/04/CIP/06
Data
2004.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
prawa autorskie
przeniesienie praw majątkowych
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
W świetle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik ma wątpliwości :1. Czy zawarta umowa będzie uprawniała do zwolnienia z opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu honorarium w okresie 01.05.2004 r. – 31.12.2005 r. ?2. Czy od dnia 01.01.2006 r. po przekroczeniu z tytułu honorarium przychodów w wysokości równowartości 10.000 EURO będzie on zobowiązany dokonać rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług ?3. Czy w/w usługi będą podlegać opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług zgodnie z poz. 162 załącznika Nr 3 do ustawy ?


Podatnik jest autorem lub współautorem książek o tematyce marynistycznej. Zgodnie z art. 147 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 535) Podatnik poinformował Urząd Skarbowy o zawarciu przed wejściem w życie przepisów w/w ustawy umowy z wydawnictwem o przeniesieniu praw autorskich do utworu literackiego, na podstawie której będzie otrzymywał przez określony czas od wydawcy książek honoraria.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2, gdzie dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 .

W poz. 162 w/wym. załącznika wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Jednakże na podstawie przepisów przejściowych, zgodnie z przepisem art. 147 ust. 1 w/w ustawy w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. zwolniono od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175 (stara ustawa o VAT), udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu.

W/w przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r (art. 147 ust. 2 w/w ustawy).

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik - autor utworu literackiego zawarł z wydawcą umowę na wydanie książkowe utworu, z przeniesieniem na wydawcę autorskich praw majątkowych w rozumieniu przepisów prawa autorskiego włącznie. Umowa przewiduje wynagrodzenie autora w formie honorarium za kolejne wznowienia wydania książki. Podatnik zarejestrował przedmiotową umowę w urzędzie skarbowym w terminie do 14 maja 2004 r.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym przeniesienie na wydawcę autorskich praw majątkowych w rozumieniu prawa autorskiego (bez uwzględnienia zmian w umowie) na podstawie cyt. art. 147 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r.

Natomiast w/w usługi świadczone przez Podatnika po 1 stycznia 2006 r. będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w ustawie. Oznacza to, iż zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 162 załącznika Nr 3 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług będą podlegały opodatkowaniu 7 % stawką podatku VAT.

W świetle obowiązujących przepisów zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO (art. 113 ust.1). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Również zgodnie z zapisem w art. 113 ust. 2 w/w ustawy do wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego od towarów i usług o którym mowa wyżej nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeżeli zatem w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. Podatnik będzie wykonywał wyłącznie w/w czynności zwolnione od podatku to z dniem 1 stycznia 2006 r. nie stanie się on automatycznie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik będzie mógł bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT na podstawie cyt. art. 113 ust. 1 w/w ustawy. Dopiero po przekroczeniu kwoty granicznej ze sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług Podatnik będzie obowiązany dokonać rejestracji dla potrzeb podatku VAT, zgodnie z przepisem art. 96 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 113 ust. 4 ustawy Podatnik może zrezygnować z w/w zwolnienia podmiotowego, po uprzednim zawiadomieniu o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj