Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US.39/DF/410/147/2004
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.39/DF/410/147/2004
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
drogi
grunty
ulga budowlana
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy mam prawo odliczyć wydatki na zakup gruntu pod drogę osiedlową?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa / Dz.U. nr 137 , poz. 926 z późń. zm/ w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 06.06.2004, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że : w 1999r kupił Pan 253m3 gruntu pod budowę domu. Wydatek na zakup gruntu uwzględnił Pan w odliczeniach z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe w zeznaniu podatkowym. W roku 2001 wystąpiła konieczność wykupienia ziemi pod drogę osiedlową . W dniu 11.04.2001roku został podpisany akt notarialny umowy przedwstępnej sprzedaży i zapłacono 25% należnej kwoty. W dniu 15. 03. 2002r. został sporządzony akt notarialny i zapłacona pozostała kwota . Pana zapytanie dotyczy możliwości odliczenia wydatku na zakup tego gruntu poprzez złożenie korekt zeznania za 2001 lub 2002rok.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001 r. przewidywała w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit a - f możliwość odliczenia w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej wydatków poniesionych przez podatnika na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych na:

- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, - budowę budynku mieszkalnego, - wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, - zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, - nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, - przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia jego zasiedlenia.

Począwszy od 1 stycznia 2002 roku, stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym kontynuacja ulgi podatkowej po 01.01.2001r. przysługuje wtedy , gdy ponoszone są dalsze wydatki na budowę budynku oraz na zakupiony grunt. Nie dotyczy to sytuacji gdy dokupywane są dodatkowe powierzchnie gruntu. Ponadto należy zauważyć , że przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 lit a przewidywał możliwość odliczenia w ramach tzw. dużej ulgi wydatków na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Ulga nie dotyczy zakupu gruntu pod drogę osiedlową. W związku z powyższym nie przysługuje Panu prawo skorzystania z ulgi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj