Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
us.21/av/443/2993/04
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
us.21/av/443/2993/04
Data
2004.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości gruntowych i budynków mieszkalnych oraz strony zobowiązanej do rozliczenia podatku od towarów i usług w w/w transakcjach.


W odpowiedzi na zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535), zobowiązanymi do obliczania i wpłacania podatku są podatnicy, a podatnikami w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W związku z powyższym, w przedmiotowych sprawach, opisanych w zapytaniu, obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług ciąży na stronie dokonującej transakcji dostawy, określonej w akcie notarialnym jako strona sprzedająca.

Ponadto tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 29 ust. 5 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z kolei, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Natomiast za pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym, jeżeli dostawa budynku mieszkalnego trwale z gruntem związanego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to sprzedaż gruntu też będzie korzystała z tego zwolnienia.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Dlatego też tereny zabudowane lub przeznaczone pod zabudowę podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług, w wysokości 22%, wynikająca z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj