Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-183-2/04
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-183-2/04
Data
2004.09.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
poręczenie
pośrednictwo finansowe
subwencja


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z zapisami art. 29 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług, dotacja otrzymana z polskich środków publicznych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 8 lipca 2004 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął – przekazany przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Izby Skarbowej w Opolu – wniosek Jednostki nr (...) z dnia 24 czerwca 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Jednostka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu poręczeń kredytowych. Z tytułu udzielanych poręczeń pobierane są prowizje. Ww. usługi zakwalifikowane są do usług pośrednictwa finansowego i w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. znajdują się w wykazie usług zwolnionych od podatku od towarów i usług w pozycji 3 PKWiU Sekcja J ex (65-67).

W wyniku podpisanej w dniu 30 kwietnia 2004 r. Umowy dotacji w ramach zewnętrznych działań Wspólnoty Europejskiej Przedsiębiorczość Polska – Regionalny Program Wspierania MSP nr (...) pomiędzy Wspólnotą Europejską reprezentowaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie (PARP) i (...) Sp. z o.o. beneficjent otrzyma bezzwrotną dotację na powiększenie kapitału Funduszu Poręczeniowego. Zgodnie z zapisami art. 3 przedmiotowej Umowy finansowanie działania - całkowita wartość dotacji dla Beneficjenta wynosi 280.000 EUR. Dotacja jest finansowana z funduszu PHARE w wysokości 210.000 EUR oraz z polskich środków publicznych (rezerwa celowa budżetu państwa) w wysokości 70.000 EUR.

W związku z powyższym Jednostka zwraca się z zapytaniem, czy zgodnie z zapisami art. 29 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług, dotacja otrzymana z polskich środków publicznych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdanie Jednostki jest takie, że z uwagi na fakt, iż po otrzymaniu dotacji nie zmienią się w jakikolwiek sposób ceny oferowanych usług, otrzymana dotacja nie powinna być opodatkowana. Ponadto Spółka informuje, iż prowadzi działalność gospodarczą, która jest zwolniona z podatku VAT i otrzyma dotację na cel, który również jest zwolniony z VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych dotacji, subwencji lub innych opłat o podobnym charakterze reguluje przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl ww. przepisu podstawą opodatkowania jest obrót, tzn. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Powyższy przepis dotyczy przypadku, w którym podmiot gospodarczy otrzymuje dofinansowanie, które ma bezpośredni związek z dostawami towarów lub świadczeniem usług i wpływa na ich cenę. Zatem otrzymanie dotacji na powiększenie kapitału Funduszu Poręczeniowego, jako że nie wpływa na cenę oferowanych przez Jednostkę usług, nie powoduje obowiązku w zakresie podatku od towarów i usług. Ponadto stawkę właściwą jaką należy opodatkować dotacje uzależniono od rodzaju wykonywanej usługi lub od rodzaju towaru. Jeżeli dotacja jest przekazana na powiększenie kapitału Funduszu Poręczeniowego zarządzanego przez Beneficjenta, który utworzył wyodrębniony fundusz, przeznaczony na udzielanie poręczeń spłaty kredytów lub pożyczek, to właściwa będzie stawka jaka obowiązuje na daną usługę.

Zatem jeżeli wykonywane przez Spółkę usługi zostały zakwalifikowane do usług pośrednictwa finansowego – PKWiU Sekcja J ex (65-67) – poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy (usługi zwolnione od podatku) – to dotacja związana z tą usługą również nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto informuje się, iż w sprawie ustalenia właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj