Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miliczu
PD 415/14/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/14/04
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Miliczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
umowa o pracę
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
W 2003 roku podatnik pracował w Holandii jako kierowca na podstawie umowy o pracę. Poza ww. dochodem nie osiągnął żadnych innych dochodów w 2003 roku.
Czy powstał obowiązek złożenia w Polsce zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w 2003 roku?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miliczu, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie, udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na 2003 rok, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Oznacza to, że sam fakt uzyskania dochodu poza granicami kraju nie zwalnia jeszcze podatnika od obowiązku zapłacenia od niego podatku w kraju, ale w myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ww. art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest RP.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy, podpisanej w Warszawie dnia 20 września 1979 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Holandii o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1981 r. Nr 31, poz. 168), pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z państw (w tym przypadku - w Polsce) osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim państwie (w Holandii). Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowanew tym drugim państwie (w Holandii).
Bez względu na powyższe, w myśl art. 15 ust. 2 ww. umowy, wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z państw (Polska) osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim państwie (Holandia), mogą podlegać opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie (Polska), jeżeli:
a) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku kalendarzowego oraz
b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, oraz
c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.
Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 4 ww. umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami przedmiotowej umowy może być opodatkowany w Holandii, wówczas Polska zezwala na zwolnienie takiego dochodu od opodatkowania. Zakładając, że w 2003 roku wykonywał Pan pracę u pracodawcy holenderskiego (nie wynika to jednoznacznie z Pana zapytania), osiągnięty przez Pana z tego tytułu dochód korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Ponieważ w 2003 roku nie osiągnął Pan dochodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie miał Pan obowiązku składania zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 45 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj