Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-1332/04/MF
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-1332/04/MF
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
remont środków trwałych
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
W miesiącu kwietniu tego roku dokonaliśmy remontu ogrodzenia prefabrykowanego, które jest częścią składową budynku, będącym naszą własnością. Po zakończeniu remontu zgodnie z umową wykonawca 16 kwietnia 2004 roku wystawił fakturę VAT stosując stawkę 22%. Wymieniony budynek jest środkiem trwałym amortyzoqwanym zgodnie z updof art. 22j. Budynek będący środkiem trwałym ujęty jest w Klasyfikacjach Środków rwałych opublikowanej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 z 1999 i Dz. U. z 2002r. Nr 18). Owa klasyfikacja mówi, iż w skład budynku, jako pojedyńczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. „obiekty pomocnicze” obsługujące dany budynek, np. Chodniki, dojazdy, podwórka, ogrodzenia, place, stydnie itp. W ramachprowadzonej działalności gospodarczej polegającej na usługach edukacyjnych (kursy językowe), na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do końca kwietnia 2004 roku wykonawcy mogli stosować stawkę 7% między innymi do robót budowlano-montażowych wymienionych w poz.86 załacznika nr4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku VAT, usług dotyczących budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków. Ponieważ powyższe działania odbywały się w kwietniu wg ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz na mocy ustawy z dnia 24 grudnia 2002r. Zmieniającej ustaw o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Z dniem 1 stycznia 2003r. Na mocy tej ustawy, wprowadzono ustawę o znaczeniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803) do ustawy o poatku VAT wprowadzono nomenklaturę wynikającą z Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Na podstawie ustawy o VAT obowiązujacej do 30 kwietnia wykonawcy mogli stosować 7% do robót budowlano montażowych, remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do wymienionych w poz.86 załącznika nr 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r.W pozycji 86 wymieniono PKOB 1263 pod którą podlegają budynki o charakterze edukacyjnym. Uważam więc, że stawka VAT za wyżej opisaną usługę przez wykonawcę została zawyżona z 7% na 22%, gdyż obiekty pomocnicze do których niewątpliwie należy ogrodzenie są traktowane jako część składowa budynku a nie jako odrębny środek trwały co sugeruje wykonawca.


W odpowiedzi na pismo z dnia 14

W odpowiedzi na pismo zdnia 14.05.2004r. (uzupełnione w dniu 09.06.2004r., 16.07.2004r. i 05.08.2004r.), wsprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawapodatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście działając napodstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/Dz.U.Nr 137, poz.926 z późn. zm./ wyjaśnia conastępuje:

Pytanie zawarte wpowyższych pismach w zakresie stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004r., dotyczy „...rozstrzygnięcia problemu, czy wykonawcaremontu ogrodzenia środka trwałego miał obowiązek stosować stawkę VAT 22% czy7%?”.

 

Z przedłożonego materiałuw sprawie wynika, co następuje:

 

W miesiącu kwietniu2004r. dokonano remontu ogrodzenia prefabrykowanego, które (zdaniem Podatnika)jest częścią składową budynku, stanowiącego środek trwały Podatnika. Pozakończeniu remontu, zgodnie z umową wystawiono fakturę VAT stosując 22% stawkępodatku.

W uzasadnieniuwystąpienia Strona wskazuje, że w ramach prowadzonej działalności polegającejna usługach edukacyjnych (kursy językowe), na podstawie ustawy z dnia 8stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr11, poz. 50 ze zm. zm.), obowiązującej do dnia30.04.2004r., wykonawcy mogli stosować stawkę 7%między innymi do robót budowlano-montażowych wymienionych w poz.86 załącznikanr 4, którym podlegają budynki o charakterze edukacyjnym PKOB 1263.

Jako uzasadnienie swojegowystąpienia Podatnik załączył pismo Ośrodka Interpretacji StandardówKlasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi znak: OK-5672/OB-38/10-4386/2004z dnia 05.07.2004r., który w oparciu o przedstawionyprzez Podatnika opis wyraża opinię, „... budynekmieszkalny (pierwotne przeznaczenie, (...) którego przeważająca częśćpowierzchni użytkowej po dokonaniu odpowiednich prac adaptacyjnych przeznaczonazostała na nowoczesne sale zajęciowe do prowadzenia kursów języków obcychnależy klasyfikować w grupowaniu: PKOB grupa 126 klasa 1263 „Budynki szkół iinstytucji badawczych”.

 

Dokonując ocenyprzedłożonego w sprawie materiału tutejszy organ podatkowy stwierdza conastępuje:

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatkuakcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej w dalszej części „ustawą”,opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług naterytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowa stawka podatku od towarów iusług w wysokości 22%, została określona w art. 18 ust. 1 ustawy.

 

Przypadki, w którychstosuje się stawkę inną niż stawka podstawowa zostały określone w pozostałychprzepisach art.18 oraz innych przepisach ustawy, a także rozporządzeniaMinistra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórychprzepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr27, poz.268 z późn. zm., zwanego w dalszej części „rozporządzeniem”.

Przepisem zawartym w §1pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2003r. zmieniającymrozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku odtowarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 224, poz.2229), zmienionobrzmienie §66, którego ust.1 pkt 2 stanowi, że stawkę podatku wymienioną w art.18ust.1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla materiałow i usług (robót)budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia; - gdzie w poz.86pkt 7 ujęto budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków szkół i instytucjibadawczych (PKOB 1263).

Usługami zaś w rozumieniuart. 4 ust.2 ustawy są m.in.:

a)usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystycepublicznej, a także

b)roboty budowlano-montażowe.

 

Jak już zostałopowiedziane wyżej, przedmiotem zapytania jest określenie stawki podatku VAT,dotyczącej remontu ogrodzenia prefabrykowanego, które –zdaniem Podatnika- jestczęścią składową budynku. Z załączonego w sprawie pisma Urzędu Statystycznego wŁodzi wynika, że budynek ten został sklasyfikowany pod symbolem PKOB 1263.

Jednak z pisma tego niewynika, iż ogrodzenie będące przedmiotem pytania należy klasyfikować tak jakbudynek.

Biorąc pod uwagę stanfaktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz przywołane wyżej przepisy należystwierdzić, że remont ogrodzenia nie został objęty treścią poz.86 pkt 7załącznika nr 4 do rozporządzenia, a więc remont ten nie może korzystać z 7%stawki podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj