Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDI/415/19/04/EW
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/19/04/EW
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
najem
poddzierżawa
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód
rozliczanie straty
strata


Pytanie podatnika
dot. możliwości łączenia przychodów z działalności gospodarczej z przychodami z poddzierżawy bazy transportowej wykorzystywanej do celów prowadzonej działalności, oraz możliwości odliczenia straty z lat ubiegłych przez nowego komplementariusza i komandytariusza.


Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tzn. są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przychody osiągane z tyt. poddzierżawy części bazy transportowej będącej częścią składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegają wykazaniu w kolumnie 8 księgi – „Pozostałe przychody”.

Co się zaś tyczy możliwości odliczenia straty z lat ubiegłych od dochodu osiągniętego przez nowego komplementariusza i komandytariusza – wyjaśniamy, że podatnikiem w podatku dochodowym jest osoba fizyczna (art. 1 ww. ustawy), nie jest nim natomiast spółka nie będąca osobą prawną. Przedmiotem opodatkowania jest dochód rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Na mocy art. 9 ust. 3 ww. ustawy o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Warunkiem ww. odliczenia od dochodu jest poniesienie straty w roku podatkowym. Tylko podatnicy (osoby fizyczne), którzy wykażą, że ponieśli stratę w latach ubiegłych, mają prawo do obniżenia dochodu.

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości odliczenia od własnego dochodu strat poniesionych przez innych podatników. Ustawodawca nie musiał każdorazowo określać podmiotu do którego skierowane są poszczególne artykuły ustawy, gdyż uczynił to już na samym wstępie tj. w art. 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj