Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przeworsku
US.I/2-443/2/04
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/2-443/2/04
Data
2004.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Przeworsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odprzedaż
prowadzenie ewidencji
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
dotyczy obliczania podatku należnego w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów towarów handlowych (art. 30 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym)


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku, działając na podstawie uregulowań art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem złożonym przez pana Zdzisława K., w sprawie interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie obliczania podatku należnego w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów towarów handlowych (art. 30 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym) - przedstawia własne stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z uregulowaniami art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej różnymi stawkami, a nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 29 ust. 1, mogą w celu obliczenia podatku należnego dokonać podziału sprzedaży w danym miesiącu w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego miesiąca, w którym dokonano zakupu. Dla obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Z pisma skierowanego do Naczelnika Urzędu Skarbowego wynika, iż podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego, hurtowego oraz wykonuje usługi elektroinstalacyjne i nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych nie przekroczyły 40.000 zł). Z treści przedmiotowego pisma ponadto wynika, iż wszelkie towary w momencie zakupu są traktowane jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Natomiast w trakcie otrzymania zlecenia na świadczenie usług elektrycznych niezbędne materiały potrzebne do wykonania przedmiotowych prac zostają pobrane ze sklepu (z towarów przeznaczonych do działalności handlowej. Wartość towarów jest wkalkulowana w cenę usługi i nie jest odrębnie fakturowana. Wątpliwości podatnika dotyczą możliwości rozliczenia podatku należnego w oparciu o podział sprzedaży w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego samego miesiąca.

Biorąc powyższe ustalenia faktyczne i prawne, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż podatnik nie ma prawa do obliczania podatku należnego w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego miesiąca, w którym dokonano zakupu, ponieważ do odliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży, a podatnik nie ma możliwości ich wyodrębnienia w momencie zakupu. Jednocześnie należy nadmienić, że przedstawiony przez podatnika sposób rozliczenia podatku należnego VAT polegający na prowadzeniu oddzielnej ewidencji obrotów z podziałem na poszczególne stawki podatku VAT do czasu powstania obowiązku instalacji kasy rejestrującej może być stosowany i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj