Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
IUSBIII/436/121/04/KK
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSBIII/436/121/04/KK
Data
2004.09.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy mogę zastosować art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i uslug do usług polegających na kontroli wyrobów włókienniczych, obuwniczych i użytku domowego oraz kontroli w zakresie opakowań, jeżeli usługi wykonuję na rzecz firmy szwajcarskiej, a wyroby wysyłane są do Niemiec, Francji, Austrii?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26 lipca 2004r. uzupełnione w dniu 10 sierpnia 2004r. stanowiące zapytanie w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przesłanych pism wynika, że zamierza Pani świadczyć usługi dla firmy szwajcarskiej w zakresie kontroli jakości wyrobów włókienniczych, obuwniczych, użytku domowego oraz ich opakowań jednostkowych i transportowych. Kontrolą objęte będą wyroby producentów krajowych, których odbiorcami będą firmy z Niemiec, Francji i Austrii. Za świadczone usługi otrzyma Pani od zleceniodawcy tj. firmy szwajcarskiej zapłatę na konto bankowe.

Stosownie do art. 27 ust.1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28.

Usługi, które ma Pani zamiar świadczyć nie są usługami wymienionymi w ww. art. 27 ust.2 – 6 ani w art.28 ww. ustawy. Nie są one również usługami bezpośrednio związanymi z eksportem towarów, o których mowa w art. 83 ust.1 pkt 21 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

W tej sytuacji miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce określone w ust. 1 ww. art. 27 ustawy tj. miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania, a więc – w tym przypadku terytorium Polski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj