Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-51/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-51/04
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
członek wspólnoty mieszkaniowej
opłata eksploatacyjna
wspólnota mieszkaniowa
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej w T. zwraca sie z uprzejmą prośbą o rozstrzygnięcie następujących problemów:- jakie czynności wykonywane przez Wspólnotę podlegają działaniu ustawy o podatku od towarów i usług a jakie czynności są wyłączone spod działania tej ustawy lub są zwolnione.Stan faktyczny jest następujący:Wspólnotę naszą tworzy ogół właścicieli lokali, które wchodzą w skład całej nieruchomości . Są to osoby fizyczne- właściciele lokali mieszkalnych oraz Urząd Miasta - właściciel lokali komunalnych i użytkowych.Jako Wspólnota nie posiadamy własnego majątku.Działamy w oparciu o ustawę z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.Zgodnie z art.12 i art.13 w/w ustawy właściciele zobowiązani są do ponoszenia dwojakiego rodzaju wydatków. Są to wydatki związane z utrzymaniem własnego lokalu oraz wydatki związane z kosztami zarządu nieruchomością wspólną , na które składają się głównie wydatki na remonty i bieżącą konserwację , opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej , gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej , wydatki na otrzymanie porządku i czystości , wynagrodzenie członków zarządu. W związku z tym właściciele uiszczają na rzecz Wspólnoty zaliczki w formie bieżących opłat ( art.15 w/w ustawy ) na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnych jak też i poszczególnych wyodrębnionych lokali.Na dostawę mediów tj. : energii elektrycznej , wody, odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości umowy zostały zawarte przez Zarząd Wspólnoty. Ponadto w chwili obecnej prowadzimy modernizację kotłowni znajdującej się w naszej nieruchomości , przystosowując ją do wytwarzania energii cieplnej na gaz.Wszystkie umow na czynności związane z powyższą modernizacją zawiera Zarząd Wspólnoty. Energia cieplna będzie dostarczana tylko dla właścicieli w celu ogrzewania lokali mieszkalnych i użytkowych.Nie będzie odsprzedawana na rzecz osób trzecich. Rozliczeń z Urzędem Miasta (właścicielem lokali mieszkalnych i użytkowych ) dokonujemy za pośrednictwem PGKiM Sp z o.o , zgodnie z dyspozycją tj. obciążamy zaliczkami na poczet ponoszonych kosztów związanych z utrzymaniem zarówno lokali mieszkalnych i lokali użytkowych . Z PGKiM nie wiążą nas żadne umowy . W zebraniach właścicieli Wspólnoty ustalających wysokość zaliczek i podejmujących stosownie uchwały bierze udział pełnomocnik Urzędu Miasta . Na ich podstawie obciążamy PGKiM.


Stosownie do treści przepisu art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137,poz.926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie złożonym w tut.urzędzie skarbowym w dniu 17 sierpnia 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim uprzejmie wyjaśnia:

- zgodnie z treścią przepisu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54,poz.535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2)eksport towarów;3)import towarów;4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W/w czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego ,czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.Zatem w przedstawionym w Państwa piśmie stanie faktycznym zakres zastosowania przepisów wyżej cyt.ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonanwczych do niej wynika z zastosowania do zaistniałego stanu faktycznego wskazanego wyżej normatywu.

Wątpliwości pytających budzi zastosowanie przepisów wyżej cyt.ustawy o podatku od towarów i usług do kwot obciążających poszczególnych właścicieli lokali , które to osoby partycypują w kosztach zarządu nieruchomością.Na koszty zarzadu składają się:- wydatki na utrzymanie poszczególnych lokali ;- wydatki związane z zarządem nieruchomością wspólną , a są to remonty i bierząca konserwacja,opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej , gazu i wody w części dotyczacej nieruchomości wspólnej , oraz utrzymanie porządku i czystości ,wynagrodzenie członków zarzadu.

Na gruncie aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług , podobnie jak w stanie prawnym obowiązującym przed 01-05-2004 r., wspólnota mieszkańców jako struktura organizacyjna utworzona przez ogół właścicieli lokali wchodzacych w skład określonej nieruchomości, nabywa prawa i zaciąga zobowiązania, może również występować jako strona w sporach przed sądami pomimo nie posiadania przymiotu osoby prawnej.Stanowi tym samym wspólnotę interesów właścicieli lokali ,zorganizowaną na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.:Dz.U. z 2000 Nr 80 ,poz.903 z późn.zm.).

Zarząd nieruchomością wspólną odbywać się powinien zgodnie z przepisami Rozdziału 4 wskazanej wyżej ustawy o własności lokali ,które to przepisy – art.18 ust.1 dopuszają powierzenie zarządu osobie fizycznej lub prawnej.W takim przypadku czynności wykonane przez podmiot zarządzający na rzecz wspólnoty korzystają ze zwolnienia na podstawie przepisu § 8 ust.1 pkt 8 rozporządzenia Min.Fin. z dnia 27-04-2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 ,poz.970 z późn. zm.).

Powyższe wynika z faktu rozróżnienia pojęcia zarządu oraz zarzadcy.W pierwszym przypadku należy rozpatrywać znaczenie tego pojęcia jako organu uprawnionego do reprezentowania ogółu członków wspólnoty , o którym mowa w art.20 wyżej cyt. ustawy o własności lokali.W drugim przypadku mieć należy na uwadze sytuacje o której była mowa wyżej – zlecenie zarządzania nieruchomością osobie fizycznej lub prawnej (art.18 ust.1 tej samej ustawy).

Z przedstawionego w Państwa piśmie stanu faktycznego wynika , że z zapytaniem do organu podatkowego występuje zarząd w rozumieniu organu reprezentujacego wspólnotę interesów właścicieli lokali. Wskazane w pismie czynności wchodzą w zakres rozliczeń Wspólnoty z poszczególnymi członkami i nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych wyżej w przepisie art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż czynności te, nie stanowią usług w rozumieniu klasyfikacji statystycznych , zatem nie stanowią również obrotu o którym mowa w art.29 ustawy o podatku od towarów i usług.

W tym zakresie Państwa stanowisko odnośnie wyłączenia czynności ,których źródłem zfinansowania są opłaty wnoszone przez właścicieli lokali, zwane"zaliczkami", spod zakresu opodatkowania podatkiem VAT jest zgodne ze stanowiskiem organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj