Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-209/04/CIP/01
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-209/04/CIP/01
Data
2004.04.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
media
najem
rozliczanie (rozliczenia)
świadczenia wzajemne


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy od wliczonej w cenę najmu, zarówno lokalu mieszkalnego jak i użytkowego, odpłatności za dostarczane media winien osobno naliczać i odprowadzać należny podatek od towarów i usług.Podatnik stoi na stanowisku, iż z uwagi na fakt zwolnienia od podatku VAT, czynności związanych z wynajmowaniem lokali o charakterze mieszkalnym, wliczona w cenę czynszu najmu opłata z tytułu dostarczanych mediów nie powinna być osobno rozliczana. W wypadku świadczenia usług wynajmu lokali użytkowych całość czynszu najmu, wraz z wliczoną opłatą za media, opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.


Podatnik świadczy usługi w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych

oraz użytkowych. W cenie czynszu najmu, w/w lokali, Podatnik zawarł stałą odpłatność za dostarczane media (woda, gaz, energia).


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z postanowieniami art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług, jak również czynności wymienione w ust. 3 tego przepisu.

Przez usługi, zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), w sekcji K zawiera dział 70, obejmujący usługi związane z nieruchomościami. Pod pozycją 70.2, tego działu sklasyfikowano usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek. Zatem odpłatne świadczenie usług w tym zakresie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do przepisów art. 2 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 2 cytowanej ustawy. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2, w którym pod poz. 10 wyszczególnione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 70.20.11 w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Zatem o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT usług w zakresie wynajmowania lokali mieszkalnych decyduje cel, na jaki ten lokal jest wynajmowany. Natomiast świadczenie usług wynajmu lokali użytkowych, bądź mieszkalnych wynajmowanych na cele użytkowe, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Umowa najmu jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wynajmującego jak i najemcę – określone przepisami obowiązki. Jak wynika z przepisu art. 659 § 1 kodeksu cywilnego oddanie rzeczy innej osobie do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony na podstawie umowy najmu związane jest z wzajemnym świadczeniem najemcy polegającym na zapłacie umówionego czynszu.

A zatem należy stwierdzić, że umówiony między stronami czynsz jest więc wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za samo używanie lokalu użytkowego przez jego najemcę. Czynsz najmu nie obejmuje zatem opłat za ewentualne inne świadczenia ze strony wynajmującego na rzecz najemcy, pozostające w ścisłym związku z wynajmem lokalu np. za dostarczenie wody, ogrzewania, gazu, energii itp. Opłaty te są jednak ściśle związane z samą usługą najmu i dlatego, iż faktycznymi odbiorcami tych usług są najemcy, możliwe jest ich refakturowanie według stawek wynikających z pierwotnie wystawionych faktur, bądź wkalkulowanie w cenę (element kalkulacji czynszu najmu) jako czynsz za usługę najmu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że jest on właścicielem wynajmowanych nieruchomości i z tego tytułu ponosi koszty z nią związane, w tym również koszty związane ze zużyciem dostarczanych mediów. Koszty wliczane w cenę czynszu, przy ustalaniu jej wysokości z tytułu najmu, stanowią więc element kalkulacyjny najmu podlegający zaklasyfikowaniu jako czynsz za usługę i opodatkować je należy jako usługę w całości. Zgodnie bowiem z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku VAT. Element składowy ceny czynszu, w tym wypadku odpłatność za media, niezależnie od tego, czy świadczona usługa jest zwolniona z podatku od towarów i usług, czy też jest nim opodatkowana, nie może stanowić zatem osobnej od czynszu podstawy opodatkowania podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj