Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PDP-415-7/MM/04
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-415-7/MM/04
Data
2004.09.16



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
emeryci
podatek dochodowy od osób fizycznych
ryczałty
świadczenia na rzecz emerytów


Pytanie podatnika
Czy od nagrody wypłaconej emerytowi byłem pracownikowi zakładu należy odprowadzić podatek dochodowy w formie ryczałtu 10%?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 24 sierpnia 2004 r. L.dz. 238/w/2004 Podatnik z miejscowości ABC zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaconej nagrody na rzecz emeryta będącego byłym pracownikiem.

Podatnik od wypłaconej w dniu 07.07.2004 r. nagrody na rzecz emeryta będącego byłym pracownikiem pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% uzyskanego dochodu i przekazał w dniu 20.08.2004 r. na rachunek Opolskiego Urzędu Skarbowego.

Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą".

Podatnik zajął stanowisko, iż podatek dochodowy od uzyskanego przychodu z tytułu wypłaconej nagrody pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 10% należności z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 ustawy.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego w sprawie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 w wysokości 10% należności.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z wyrokiem NSA (wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 1996 r., sygn. Akt III SA 621196, publ. POP 200011/8) podatkiem w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), są objęte jedynie te nadzwyczajne świadczenia wypłacone emerytom i rencistom, które im przysługują po przejściu na emeryturę lub rentę; nie są natomiast objęte przychody wymienione w art. 12 ust. 1 tej ustawy, chociaż nawet były one wypłacone po przejściu na emeryturę lub rentę.

Jak wynika z powyższego, nie jest objęty ryczałtem przychód od wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych oraz wartości pieniężnej świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: od wynagrodzeń zasadniczych, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatków, nagród, ekwiwalentów za nie wykorzystany urlop i wszelkich innych kwot niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto od świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, chociażby były one wypłacone po przejściu na emeryturę lub rentę.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie Podatnik nie określił, czy wypłacona nagroda była należną wypłatą przysługującą pracownikowi na podstawie regulaminu pracy lub innych przepisów, czy też jest to jednorazowy indywidualny przypadek wypłaty świadczenia pieniężnego (nagrody) na rzecz emeryta - byłego pracownika stanowiące podziękowanie zakładu za całokształt wkładu pracy w okresie trwania umowy o pracę - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę, dotyczące opodatkowania wypłaconej nagrody ryczałtem w wysokości 10%, nie jest prawidłowe w przypadku wypłaty należnej nagrody, która przysługiwała pracownikowi zgodnie z regulaminem pracy chociażby była wypłacona po przejściu na emeryturę. W takim przypadku wypłaconą nagrodę należy traktować jako wymieniony w art. 12 ust. 1 ustawy przychód ze stosunku pracy opodatkowany na zasadach ogólnych tj. stawką 19 %. Natomiast jednorazowe świadczenie pieniężne dla emeryta nie mieszczące się w regulaminie lub innych przepisach, traktowane jako podziękowanie (nagroda) za wkład pracy na rzecz zakładu, z którym uprzednio łączył go stosunek służbowy należy objąć zryczałtowanym podatkiem w wysokości 10 % zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i jest wiążąca w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj