Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
US20/PP-443/i/10/2004
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US20/PP-443/i/10/2004
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
materiały budowlane
montaż
stawki podatku
stolarka okienna
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo stosuję stawkę podatku VAT 22% przy sprzedaży okien wyprodukowanych przez własną firmę, a dla montażu tych okien 7% (w montaż wliczane są drobne materiały, dla których podatnik stosuje stawkę podatku VAT 7%)? Czy jeśli klient zakupi w hurtowni podatnika materiały, np. okna zakupione od innych producentów, wrota garażowe, panele podłogowe i zamówi usługę ich zamontowania, to prawidłowo stosuje stawkę podatku 7% od całości, tj. materiałów i usługi montażu?


W związku z tym, iż podatnik przedstawił dwie sytuacje: kiedy podatnik jako wykonawca dokonuje usługi montażu materiałów budowlanych (w tym okien zakupionych od innych producentów) oraz kiedy dokonuje usługi montażu okien będąc jednocześnie ich producentem, dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla danej czynności istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usługi, czy też z dostawą towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli firma będzie świadczyć usługę montażu materiałów budowlanych pochodzących z własnej hurtowni (w tym również okien zakupionych od innych producentów) w ramach robót budowlanych dotyczących inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), wówczas stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), do 31 grudnia 2007 r. do pełnej wartości kosztorysu należy stosować jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Na kalkulację takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport, jak i materiały (np. kołki montażowe, okna, drzwi, pianki i inne niezbędne materiały). Wykonanie tego rodzaju prac należy zafakturować jako jedną pozycję przy zastosowaniu właściwego symbolu PKOB i jednej stawki podatkowej, bez dzielenia na poszczególne elementy tej usługi i przypisywania im właściwych stawek podatku VAT.

Jeżeli zatem, w wartość usługi montażu materiałów budowlanych wkalkulowany jest koszt materiałów budowlanych, wykorzystanych do celów świadczonej usługi budowlano-montażowej związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, brak jest wówczas podstaw prawnych do wyodrębnienia z kwoty należnej z tytułu usługi budowlanej dwóch podstaw opodatkowania podatkiem VAT – jednej dla świadczonej usługi (opodatkowanej stawką obniżoną w wysokości 7%), a drugiej dla dostawy towarów (opodatkowanych stawką podstawową 22%).Podobne stanowisko zajął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 czerwca 2001 r. (sygn. Akt I S.A./Kr 1371/99), zgodnie z którym „nie ma podstaw do wyłączenia z usług materiałów i usług budowlanych oraz robót budowlano-montażowych, a tym samym do pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny. W związku z czym należy stosować jedną stawkę podatkową do całości tej usługi”.

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy również usługi montażu okien wyprodukowanych przez własną firmę. W przypadku, gdy producent okien dokonuje montażu okna u klienta, wówczas usługa ta traktowana jest jako sprzedaż towaru, na którą stawka podatku VAT wynosi 22%. Montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany przez Główny Urząd Statystyczny jako dostawa okien o określonych symbolach PKWiU w zależności od materiału z jakiego zostały one wykonane. A więc, jeśli producent dokonuje montażu stolarki okiennej stawka podatku VAT wynosi 22%, zarówno w odniesieniu do materiałów budowlanych wykorzystanych w ramach świadczonej usługi, jak i do świadczonej usługi montażu.

Reasumując, każda sprawa związana z naliczaniem podatku VAT powinna być przeanalizowana pod kątem klasyfikacji danej czynności, aby nie doszło do nieprawidłowości. Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 powołanej ustawy). Zatem o tym, czy materiał może być wkalkulowany w koszt usługi, czy mamy do czynienia ze świadczeniem usług i dostawą towaru, czy też dokonujemy jedynie dostawy towaru, decyduje rodzaj wykonywanych czynności, z czym związana jest określona klasyfikacja.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj