Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I/446/KM/84/2004
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/446/KM/84/2004
Data
2004.05.26



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
kaucje
termin zwrotu
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Kogo dotyczy obowiązek wpłaty kaucji w wysokości 250.000 PLN w celu możliwości uzyskania zwrotu różnicy podatku w terminie krótszym niż 180 dni?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 01.04.2004 r. doręczone do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 05.04.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie, czy dotyczy go przepis traktujący o obowiązku wpłaty kaucji w kwocie 250 000 PLN w celu możliwości uzyskania zwrotu różnicy podatku w terminie krótszym niż 180 dni. Wnioskodawca następnie informuje, że jako podatnik VAT funkcjonuje od 1993 roku, wobec czego w jego ocenie ww. warunek nie dotyczy go.Według przedstawionego stanowiska Spółki, zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługuje w terminie 60 dni bez wpłacania kaucji w wysokości 250 000 PLN.

Tut. Urząd na podstawie doręczonych informacji potwierdza stanowisko przedstawione przez Podatnika. Przepis art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stanowi, że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia o transakcjach wewnątrzwspólnotowych i którzy zostali zarejestrowali jako podatnicy, termin zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87ust. 2 - 6 wydłuża się do 180 dni od daty złożenia rozliczenia. W myśl art. 97 ust. 7 ustawy stwierdza się, że ww. przepis nie ma zastosowania w przypadku złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 PLN.

Ponieważ Spółka, jak wynika z treści zapytania jest zarejestrowanym podatnikiem od 1993 roku, wobec powyższego uregulowania zawarte w art. 97 ust. 5 i 7 nie mają zastosowania do wymienionego przypadku. Spółka jest uprawniona do otrzymywania zwrotu na zasadach określonych w art. 87 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj