Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/443/115/WE/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/443/115/WE/04
Data
2004.08.30



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
media
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. S na własne potrzeby do sekretariatu pobiera z własnego sklepu napoje, kawę, gazety, ciasto. Czy powyższy towar pobrany z własnego sklepu jest opodatkowany podatkiem VAT i czy należy traktować jako potrzeby podatnika i dokumentować dowodem wewnętrznym?
2. Czy do kosztów uzyskania przychodów należy ująć faktury za „media” w dniu terminu płatności, czy w miesiącu którego dotyczą?


Ad. 1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Do wymienionych wyżej czynności nie zalicza się zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa. Opisana we wniosku czynność zużycia przez sekretariat artykułów spożywczych, tj. kawy, napoi, ciasta oraz gazet pobranych z własnego sklepu wiąże się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa (nie są one przekazywane, lecz zużywane). Zatem czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pobierając towary z własnego sklepu Spółdzielnia postępuje prawidłowo dokumentując ten fakt dowodem wewnętrznym oraz zaliczając wartość pobranych towarów do kosztów uzyskania przychodów.

Ad. 2. Ustawodawca w art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) określił moment powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń za „media”. I tak, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zgodnie z art. 15 ust.1 wyżej powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Sposób kwalifikowania poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów wynika z art. 15 ust. 4 ustawy zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Kosztami roku podatkowego są także :
– koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
– koszty uzyskania zarachowane, określone co do rodzaju i kwoty, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zasady dotyczące ustalania kosztów w roku podatkowym należy stosować także do okresu rozliczeniowego, jakim w podatku dochodowym od osób prawnych jest miesiąc, bowiem co miesiąc deklarujemy zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy.

Mając powyższe na uwadze faktury za media stanowią podstawę uznania za koszt uzyskania przychodów w miesiącu (roku podatkowym), którego dotyczy dostawa „mediów,” pod warunkiem, że związana była z przychodem Spółki.

Jeżeli Spółka dokonuje refakturowania „mediów” na rzecz innych podmiotów na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, wówczas ta część kosztów może być uznana za koszt uzyskania przychodów w miesiącu osiągnięcia przychodu z w/w tytułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj