Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
US 20/PP-443/i/7/2004
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 20/PP-443/i/7/2004
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
montaż
stawki podatku
stolarka
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi sprzedaż materiałów budowlanych. Świadczy również usługi budowlane m.in. montaż stolarki okiennej i drzwiowej, dla celów mieszkaniowych i innych. Czy w świetle obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług, właściwym jest stosowanie stawki VAT w wysokości 7% do wykonanej usługi - montaż stolarki okiennej i drzwiowej wraz z materiałem pochodzącym z własnej firmy, czy należy wystawiać faktury VAT oddzielnie na materiał ze stawką 22% i na usługę ze stawką 7%?


Stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), do 31 grudnia 2007r. 7% stawkę VAT stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W myśl art. 146 ust. 2 powołanej wyżej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli firma będzie świadczyć usługę montażu stolarki okiennej i drzwiowej z wykorzystaniem własnych materiałów budowlanych (zakupionych od innych przedsiębiorców) w ramach robót budowlanych dotyczących inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), wówczas do pełnej wartości kosztorysu należy stosować jednolitą stawkę VAT w wysokości 7%. Na kalkulację takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport, jak i materiały (np. kołki montażowe, okna, drzwi, pianki i inne niezbędne materiały). Wykonanie tego rodzaju prac należy zafakturować pod jedną pozycją przy zastosowaniu właściwego symbolu PKOB i jedną stawką podatkową, bez dzielenia na poszczególne elementy tej usługi i przypisywania im właściwych stawek VAT.Jeżeli zatem w wartość usługi montażu okien wkalkulowany jest koszt materiałów budowlanych wykorzystanych do celów świadczonej usługi budowlano-montażowej związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, brak jest wówczas podstaw prawnych do wyodrębnienia z kwoty należnej z tytułu usługi budowlanej dwóch podstaw opodatkowania podatkiem VAT – jednej dla świadczonej usługi (opodatkowanej stawką obniżoną w wysokości 7%), a drugiej dla dostawy towarów (opodatkowanych stawką podstawową 22%)Podobne stanowisko zajął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 czerwca 2001 r. (sygn. Akt I S.A./Kr 1371/99), zgodnie z którym „nie ma podstaw do wyłączenia z usług materiałów i usług budowlanych oraz robót budowlano-montażowych, a tym samym do pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny. W związku z czym należy stosować jedną stawkę podatkową do całości tej usługi”.

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy usługi montażu stolarki okiennej i drzwiowej również na cele inne niż mieszkaniowe, skutkiem czego należy tu zastosować stawkę podstawową 22%, zarówno w przypadku materiałów wykorzystanych do przedmiotowej usługi, jak i w stosunku do świadczonej usługi. Nadmienia się, iż w odniesieniu do usług budowlanych świadczonych w lokalach użytkowych nie ma zastosowania przytoczony wyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) wskazujący sytuacje, w których stosuje się obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Podkreśla się jednak, że każda sprawa związana z naliczaniem podatku VAT powinna być przeanalizowana pod kątem klasyfikacji danego towaru, aby nie doszło do nieprawidłowości. Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku. Zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 powołanej ustawy). Zatem o tym, czy materiał może być wkalkulowany w koszt usługi , czy też mamy do czynienia ze świadczeniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj wykonywanych czynności, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Reasumując, przy wyborze właściwej stawki podatku VAT istotne znaczenie ma dokonanie prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym definiowaniem czynności (również w zakresie klasyfikowania).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj