Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-160-2/04
z 14 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-160-2/04
Data
2004.09.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług międzynarodowego transportu towarów - wykonanego przez niemiecką firmę transportową.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowelub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o którejstanowi art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zmianami/.

Pismem z dnia 23 czerwca 2004r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu międzynarodowego transportu towarów - wykonanego przez niemiecką firmę transportową.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Jednostka jest importerem towarów handlowych z Turcji. Przywóz tych towarów zleca niemieckiej firmie transportowej. Firma ta za przedmiotową usługę wystawia fakturę w walucie EUR ze stawką VAT 0 %. W trakcie odprawy importowej Urząd Celny obliczając należności celno – podatkowe dolicza do wartości zakupionego towaru koszt przedmiotowego transportu na podstawie przedłożonej faktury transportowej. Od łącznej kwoty /wartość towaru + koszt transportu/ Urząd Celny nalicza cło i podatek VAT .

Obliczone należności celno – podatkowe Jednostka płaci do Urzędu Celnego.Wątpliwości dotyczą – czy Jednostka zobowiązana jest naliczyć ponownie VAT od wartości faktury transportowej i odprowadzić go do Urzędu Skarbowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54 poz. 535/ - podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Pierwszy przypadek wyłączenia z opodatkowania importu usług wiąże się z sytuacją gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru, czyli towaru z kraju trzeciego /spoza Wspólnoty/.

Zgodnie z art. 29 Wspólnotowego Kodeksu celnego wartością celną przywożonych towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towary wtedy, jeżeli zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty.

W art. 32 Kodeksu postanowiono natomiast, że w celu określenia wartości celnej z zastosowaniem art. 29, do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dodaje się m.in.: koszty transportu i ubezpieczenia przywożonych towarów oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne związane z transportem przywożonych towarów do miejsca wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty.

W przypadku świadczenia usługi transportu, przez podatnika zagranicznego świadczonej w związku z importem towarów do Polski, i których wartość zwiększa wartość celną importowanego spoza Wspólnoty do Polski towaru - usługobiorca tych usług, czyli importer towarów nie jest zobligowany do określenia podatku z tytułu ich importu, skoro zostały one opodatkowane podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów - zgodnie z art. 29 ust. 13 ww. ustawy o VAT.

A zatem na importerze przedmiotowych towarów nie ciąży odrębne zobowiązanie podatkowe z tytułu importu usług transportowych i nie zachodzi w tym przypadku sytuacja podwójnego opodatkowania tej samej czynności.W takiej sytuacji importer zobowiązany jest do zapłaty podatku VAT jedynie z tytułu importu towaru.

W przypadku gdy podatnik tę samą usługę transportową zleci firmie transportowej z Polski , a usługa ta świadczona będzie w związku z importem towarów do Polski , której wartość zwiększy wartość celną importowanego spoza Wspólnoty do Polski towaru – to importer również nie będzie zobligowany do określenia podatku z tytułu importu usługi transportowej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika zawarte w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj