Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-64/BO/04
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/BO/04
Data
2004.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów
podatek od towarów i usług
stawka


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do zastosowania stawki O% posiadając tylko dokument celny potwierdzający procedurę wywozu towaru?.


Pismem z dnia 16 sierpnia 2004r., Ldz.1827, uzupełnionym pismem z dnia 14 września 2004r. Ldz. 2185/2004, Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z prośbą o interpretację przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
W miesiącu czerwcu 2004r., w Urzędzie Celnym we Wrocławiu, dokonano odprawy celnej towarów eksportowanych do Bułgarii. Przewóz towaru odbył się tranzytem, zgłoszenie do procedury wywozu nastąpiło w Urzędzie Celnym we Wrocławiu natomiast urzędem celnym wyprowadzenia był urząd na Węgrzech. Oryginał dokumentu SAD – karta 3 zaginęła na granicy węgiersko-rumuńskiej i nie jest możliwa do odzyskania. Spółka posiada jedynie kopię dokumentu odprawy celnej (kartę 3) z adnotacją o zwolnieniu towaru do wnioskowanej procedury, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez Urząd Celny we Wrocławiu Podatnik dysponuje również pisemnym oświadczeniem nabywcy z Bułgarii o otrzymaniu towaru.Spółka zwraca się z zapytaniem czy w takiej sytuacji ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % ?

Stanowisko podatnika:
Podatnik stoi na stanowisku, iż może skorzystać ze stawki 0 % ponieważ otrzymał od nabywcy dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

    Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje:
    Zgodnie z przepisem art. 2 ust.8 ustawy z 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust.1 pkt.1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
  • a). dostawcę lub w jego imieniu lub
  • b). nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W myśl art.41 ust.4 i 6 cyt. ustawy, w przypadku eksportu , gdzie wywozu dokonuje sam dostawca towaru (lub podmiot działający w jego imieniu), warunkiem zastosowania stawki 0 % dla dostawy dokonywanej na eksport jest otrzymanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty będzie przede wszystkim ostęplowany dokument celny SAD. Jeżeli podatnik nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, to w deklaracji za miesiąc, w którym została zrealizowana dostawa eksportowa, nie może wykazać jej jako dostawy na eksport.. Nie podlega ona wówczas w ogóle ujawnieniu w deklaracji a jej rozliczenie przesunięte zostaje na miesiąc następny. Przepis ust.7 cytowanego przepisu stanowi bowiem, że jeżeli warunek, o którym mowa w ust.6 nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust.3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę 0 % , pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust.6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostaw tego towaru na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z ust.9 otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust.7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.

Możliwe jest jednak wykazanie tej sprzedaży jako sprzedaży eksportowej ze stawką 0 %, w rozliczeniu za miesiąc następny, jeżeli do tego czasu podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów. Z przepisu art. 41 ust..8 cyt. ustawy o VAT wynika bowiem, że możliwość wykazania dostawy jako eksportowej istnieje także wówczas, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Nie jest więc konieczne dysponowanie dokumentem potwierdzającym faktyczny wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty lecz, zgodnie z powołanym ust.8, wystarczający jest dokument potwierdzający objęcie towaru procedurą celną wywozu.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, iż Spółka dysponuje dokumentem celnym SAD – kartą 3, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez Urząd Celny we Wrocławiu, który to dokument potwierdza objęcie towaru procedurą wywozu i w tym przypadku daje Spółce prawo do zastosowania stawki podatku, o której mowa w art. 41 ust.4 cyt. ustawy o VAT, tj. stawki w wysokości 0 %.W świetle powyższego to nie dokument nabywcy z Bułgarii potwierdzający otrzymanie towaru (stanowisko takie wyraziła Spółka), lecz dokument celny potwierdzający procedurę wywozu daje podatnikowi podstawę do zastosowania stawki określonej w cyt. art.41 ust.4 ustawy o VAT w wysokości 0 %.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj