Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1698/2004/ADB
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1698/2004/ADB
Data
2004.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
komis
marża
samochód używany


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy w myśl nowej ustawy o VAT w przypadku sprzedaży używanych samochodów dokonywanej w wykonaniu umowy komisu możliwe jest zastosowanie specjalnych zasad opodatkowania polegających na opodatkowaniu marży. Jak w sposób szczegółowy obliczyć marżę?


Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, w tym także samochodów używanych spełniających warunki towaru używanego wg art. 120 ust. 1 pkt. 4 (przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt. 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne...) podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
System opodatkowania od marży dotyczy dostawy tych towarów używanych, które podatnik nabył od:
1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 lub art. 113;
3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

System opodatkowania o którym mowa wyżej ma charakter fakultatywny tzn. podatnik może podjąć decyzję o opodatkowaniu towarów używanych (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt. 4 przy uwzględnieniu warunków o których mowa w art. 120 ust. 10) w systemie marży bądź na zasadach ogólnych.

Przepisy podatkowe nie odnoszą się do szczegółowego sposobu ustalania marży przez podatników.
Jak zaznaczono powyżej marża stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, z czego wynika, że jest ona równa różnicy pomiędzy wartością sprzedaży danego towaru a wartością jego zakupu (nabycia), pomniejszonej o podatek. Wartości sprzedaży i zakupu jako kwoty całkowite do zapłaty – obejmują pełne koszty ponoszone przez komisanta – całkowita kwota nabycia, oraz pełna wartość sprzedaży jaką uzyskał z danej transakcji – całkowita kwota sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj