Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
UPI-1/443-17/04
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPI-1/443-17/04
Data
2004.06.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
przewóz krajowy
przewóz osób


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług przewozowych dla pasażerów indywidualnych, wykonywane na telefoniczne zamówienia, poza rozkładem jazdy, winny być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas rejestrujących po przekroczeniu kwoty 20.000 zł?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na pisemne zapytanie wniesione przez podatnika, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik zamierza świadczyć usługi przewozowe pasażerów indywidualnych samochodem osobowym – BUS na podstawie otrzymanej licencji na krajowy transport drogowy osób. Zdaniem podatnika przychody z powyższych usług winny być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas rejestrujących po przekroczeniu kwoty 20.000 zł., gdyż usługi transportowe będą wykonywane na telefoniczne zamówienia, poza rozkładem jazdy i nie mogą być traktowane jako komunikacja miejska i podmiejska.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

    Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:
  • Art. 111 i art. 165 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
  • § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 01.05.2004 r. podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencje obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast zgodnie z ust.7 pkt 3 tego artykułu minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z powyższego obowiązku, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Art. 165 powyższej ustawy mówi, że do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ww. art. 111 ust. 7 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 30.04.2004 r.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących, wydanego na podstawie ww. art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zwalnia się z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia przekroczenia w roku 2003 lub 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł. z działalności na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych – podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej.

    Według § 5 powyższego rozporządzenia zwolnienie to nie dotyczy jednak m.in.:
  • świadczenia usług przewozów pasażerskich w samochodach komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej,
  • usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.

W opinii Urzędu Statystycznego w Szczecinie usługi nieregularnych przewozów osób mikrobusami w mieście i poza miastem na zamówienie telefoniczne zostały sklasyfikowane według PKWiU 60.23.14.00 – Przewozy pozarozkładowe pasażerskie pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Natomiast usługi komunikacji miejskiej i podmiejskiej, jak informuje Urząd Statystyczny to takie, które charakteryzują się przewozem pasażerów po wyznaczonych trasach, zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

W świetle faktów przedstawionych w piśmie, ma zastosowanie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj