Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/I/443-114/04
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/I/443-114/04
Data
2004.09.09



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
grunty
prawo
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT przy zamianie nieruchomości gruntowych niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę użytkowanych w obu przypadkach na podstawie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę.


Odpowiadając na zapytanie z dnia 29.07.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 30.07.2004 r.) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w zapytaniu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Jednostka zamierza dokonać zamiany nieruchomości z osobą fizyczną będącą podatnikiem podatku VAT, polegającej na przejęciu przez Jednostkę prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej niezabudowanej, przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, w zamian za przekazanie osobie fizycznej w wieczyste użytkowanie innej nieruchomości gruntowej, również przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę. Z tytułu różnicy wartości zamienionych nieruchomości Jednostka otrzyma dopłatę.

Jednostka ma wątpliwości czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega jedynie wyżej opisana dopłata, czy też wartości prawa użytkowania wieczystego zamienianych nieruchomości.

Zdaniem Strony w przypadku ww. czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega rynkowa wartość prawa użytkowania wieczystego obu nieruchomości.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity – Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej, w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych w planie przestrzennego zagospodarowania pod zabudowę, na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

W omawianym w piśmie przypadku następuje zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów po obu stronach transakcji.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W myśl ust. 3 wyżej powołanego art. 29 jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o podatek.

Zatem stanowisko Strony zawarte w piśmie jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj