Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443-52/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443-52/04
Data
2004.06.07



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
handel
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od wartości dodanej
podatnik
status


Pytanie podatnika
Czy dostawę można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka dokonała nabycia środka chemicznego o nazwie handlowej „...”, zakupionego od kontrahenta ... z siedzibą w Szwajcarii, który posiada w Niemczech centrum dystrybucji zajmujące się jednocześnie importem towarów spoza Unii Europejskiej oraz obsługą celno-podatkową. Krajem pochodzenia zamówionego środka chemicznego są Stany Zjednoczone, przy czym wszelkie należności z tytułu importu zostały uregulowane w Niemczech, skąd towar bezpośrednio przyjechał do Polski. Spółka zaznacza również, iż firma ... jest zarejestrowana w Niemczech dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego i posługuje się niemieckim numerem DE813077450.

W związku z powyższą sytuacją, Spółka zwróciła się z prośbą do tut. Organu o wyjaśnienie, czy dostawę tę można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Zdanie Strony jest zgodne z oświadczeniem szwajcarskiego kontrahenta, który traktuje przedmiotową sprzedaż jako dostawę wewnątrzwspólnotową, w efekcie czego Kemira Świecie może potraktować tę dostawę jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten, stosownie do art. 9 ust. pkt 1 i 2, stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

  1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Powołane wyżej przepisy nie nakładają na dostawcę wymogu posiadania siedziby w kraju członkowskim Unii Europejskiej, a jedynie posiadania statusu podatnika podatku od wartości dodanej. Jeśli więc dostawy dokonuje podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (zgodnie z art. 15), czy też zarejestrowany w jednym z krajów członkowskich dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego podatnik podatku od wartości dodanej, u którego wysyłane towary służyły czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, nie ma powodów, aby nie uznać takiej dostawy za wewnątrzwspólnotową, a odpowiednio dla drugiej strony transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Fakt dokonanego uprzednio importu towaru przez dostawcę nie wpływa na przedstawione przez Spółkę zagadnienie.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj