Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-115/04
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-115/04
Data
2004.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
pokoje na wynajem
turystyka


Pytanie podatnika
Czy jest możliwość wliczenia w koszty działalności firmy zakupu następującego sprzętu:

  1. kosiarki spalinowej do koszenia trawy w ogrodzie pełniącym funkcję rekreacyjną i wypoczynkową dla turystów,
  2. ekspresu ciśnieniowego służącego turystom do samodzielnego, bezpłatnego przyrządzania kawy,
  3. rowerów górskich, które udostępniane będą turystom w cenie pokoju.

Ze stanu faktycznego wynika, iż prowadzona jest działalność gospodarczą, której przedmiotem jest prowadzenie miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (wynajem pokoi gościnnych). W związku z rozwojem firmy planowany jest zakup sprzętu podnoszącego jakość usług i wzbogacającego ofertę firmy, w tym ww. sprzęt.


Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W ogólnym określeniu kosztów uzyskania przychodów mamy do czynienia z dwiema przesłankami: jedną pozytywną, a drugą negatywną. Przesłanką pozytywną jest stwierdzenie, iż spełniony został warunek okolicznika celu (w celu uzyskania przychodów), natomiast przesłanką negatywną jest ujęcie kosztu w taksatywnie wyliczonych przypadkach zamieszczonych w katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych. Koszty objęte tym katalogiem pomimo, iż w danym stanie faktycznym spełniają przesłankę pozytywną określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu, bądź też stanowią te koszty, ale w ograniczonej wskazanej przepisem wysokości. Zwrot „w celu” użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną firmą podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

W związku z powyższym, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Jeżeli zakup przedmiotowego sprzętu będzie konieczny dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika a tym samym będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskanych przez niego, to wydatki na zakup ww. sprzętu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, ale pod warunkiem, że zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie tylko i wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeżeli zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany również do celów nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (tj. do celów prywatnych podatnika), to wydatki z tytułu zakupu sprzętu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów firmy.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2,3 ww. ustawy zakupiony sprzęt może podlegać amortyzacji, z zastrzeżeniem art. 22c. Zgodnie z przepisem ww. ustawy amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Szczegółowe zasady amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym należy zauważyć, iż każdy tego rodzaju zakup wymaga indywidualnej oceny z uwagi na możliwość wykorzystania przedmiotowego sprzętu do innych celów. W przypadku wątpliwości w tej kwestii ciężar udowodnienia faktu wykorzystania przedmiotowego sprzętu wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, będzie spoczywał na podatniku.

Powyższa interpretacja jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj