Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II/423/57/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423/57/04
Data
2004.08.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
płatnik
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenie za pracę
zaliczka


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy sposobu rozliczania dochodów przez pracowników zatrudnionych na kontrakcie w Moskwie powyżej 183 dni i tam opodatkowujących swoje dochody wypłacane w Polsce na konta bankowe.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. (data wpływu: 04.06.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje:

Pytanie podatnika dotyczy sposobu rozliczania dochodów przez pracowników zatrudnionych na kontrakcie w Moskwie powyżej 183 dni i tam opodatkowujących swoje dochody wypłacane w Polsce na konta bankowe. Według podatnika, spółka jako płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczek na poczet PDOF w ciągu roku a pracownicy przebywający na kontrakcie powyżej 183 dni i nie osiągający w Polsce dodatkowych dochodów mogą w ogóle nie składać rocznego zeznania podatkowego, a w przypadku jeżeli mają jakikolwiek dochód w kraju składają tylko roczne zeznanie podatkowe wg metody odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

W myśl przepisów art. 3 ust. 1 oraz art. 4 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umowa z dnia 22 maja 1992 r. pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 125, poz. 569) zawiera postanowienia dotyczące opodatkowania przychodów osiągniętych z pracy najemnej oraz unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 12 ust. 1 cyt. Umowy - płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie. Aby wynagrodzenie było opodatkowane w kraju właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uzyskaującej wynagrodzenie muszą zachodzić przesłanki zawarte w art. 12 ust. 2 cyt. Umowy. Płatnik, ustalając podstawę opodatkowania powinien pomniejszyć dochód osiągnięty przez pracownika za granicą o kwoty objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 21 cyt. Umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się państwie uzyskuje dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to kwota podatku od tego dochodu należna w tym drugim Umawiającym się Państwie będzie potrącona od podatku dochodowego pobieranego od danej osoby w Pierwszym umawiającym się Państwie. Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć kwoty podatku pierwszego Umawiającego się Państwa, obliczonego od tego dochodu zgodnie z jego ustawodawstwem podatkowym i praktyką. Postanowienia o unikaniu podwójnego opodatkowania nie przewidują możliwości zwolnienia od opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych przez pracowników przebywających na terenie Federacji Rosyjskiej powyżej 183 dni, dlatego płatnik ma obowiązek zgodnie z art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem zapisów art. 21 cyt. Umowy dotyczącym metody odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Stosując Umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, rozliczenie i opodatkowanie dochodów pracowników w Polsce nastąpi z zastosowaniem art. 27 ust. 9 lub ust. 9 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego czy podatnik uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy uzyskuje także dochody w Polsce. W myśl powyższych przepisów, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 updof, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 cyt. ustawy, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Jeżeli zaś podatnik, uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy należy stwierdzić, iż spółka jako płatnik ma obowiązek pobierania zaliczek na PDOF od pracowników przebywających powyżej 183 dni na kontrakcie w Moskwie. Pracownicy rozliczają natomiast swoje dochody w oparciu o art. 27 ust. 9 – jeżeli oprócz dochodów uzyskiwanych na terytorium Federacji Rosyjskiej uzyskują także dochody w kraju. W takiej sytuacji składają roczne zeznanie podatkowe według metody odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Jeżeli nie osiągają w kraju żadnych dochodów to rozliczenie roczne następuje na podstawie art. 27 ust. 9 a, zgodnie z którym pracownik również składa zeznanie roczne stosując analogiczną metodę jak opisana powyżej.

Jeżeli stan przedstawiony w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym to stanowisko Spółki jest prawidłowe w części dotyczącej składania przez pracowników zeznania rocznego gdy osiągają również dochody w kraju. Odnośnie pobierania zaliczek na PDOF oraz składania rocznego zeznania podatkowego przez pracowników osiągających wyłącznie dochody na terytorium Federacji Rosyjskiej stanowisko spółki jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj