Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-127/IK-C/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-127/IK-C/04
Data
2004.09.13



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
fakturowanie
opakowania zwrotne
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy wystawiania faktur VAT z tytułu sprzedaży opakowań zwrotnych.


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 12.08.2004 r. (data wpływu 13.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, z późn. zm.), w przedmiocie wystawienia faktur VAT z tytułu sprzedaży opakowań zwrotnych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma Spółki wynika, że zamierza w najbliższym czasie rozważyć pewne rozwiązania dotyczące sposobu fakturowania sprzedaży opakowań zwrotnych w związku z obowiązującym od dnia 1 maja 2004 r. przepisem § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Spółka w piśmie wyjaśnia, że dokonując sprzedaży piwa, wydaje równocześnie opakowania zwrotne (w ilości np. 100), za które zostaje określona odbiorcy kaucja. W tym samym momencie kontrahent realizując obowiązek zwrotu opakowań zwrotnych, kaucjonowanych, oddaje Spółce część opakowań mniejszą od pobranej (w ilości np. 80). Spółka w tym dniu wystawi fakturę VAT dokumentującą kwotę należności z tytułu nie zwrócenia 20 opakowań, odpowiadająca kwocie kaucji określonej za tą ilość opakowań nie zwróconych. Spółka uważa, że wystawiając faktury w momencie kiedy kontrahent nie wywiązał się ze swojego obowiązku i nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań postępuje prawidłowo.

Zdaniem Spółki przedstawiony sposób postępowania nie stoi w sprzeczności z przepisem§ 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie m.in. zasad wystawiania faktur.

W związku z powyższym Spółka prosi o odpowiedź, czy jej stanowisko jest prawidłowe.

Z przepisu § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wynika, że jeżeli podatnik sprzedał towary w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Natomiast z przepisu § 22 ust. 2 tego rozporządzenia wynika, że fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań zwrotnych, za które pobrano lub określono w umowie kaucję, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Zatem stanowisko Spółki jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj