Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV-415-29/2004
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POV-415-29/2004
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek
grunty
nabycie nieruchomości
obliczanie terminów
sprzedaż nieruchomości
zbycie praw
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Proszę o zajęcie stanowiska w sprawie stanowiska w sprawie stosowania opodatkowania przychodu na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku 1988 nabyłem działkę budowlaną na której w roku 1999 wybudowałem dom mieszkalny. Teraz zamierzam sprzedać tą nieruchomość budowlaną. Mając na względzie powołany wyżej przepis ustawy o podatku dochodowym, pięcioletni termin w nim określony w przypadku nabycia działki upłynął z końcem 2003 r., zaś w przypadku wybudowania domu termin ten upłynie z końcem 2004 r. W związku z powyższym zachodzi pytanie czy opodatkowaniu będzie podlegał cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, czy też jedynie wartość domu z wyłączeniem działki. Pieniądze ze sprzedaży wspomnianej wyżej nieruchomości budowlanej, mam zamiar przeznaczyć na wybudowanie większego domu mieszkalnego.


W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania osiągnietego przychodu ze sprzedaży nieruchomości zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do postanowiń art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję:

Źródłem przychodów w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w ściśle określonym terminie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego do zapytania wynika, że w 1998 roku nabył Pan działkę budowlaną. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta na współwłasność po #189; części dnia 10.11.1998 roku zgodnie z umową sprzedaży potwierdzoną aktem notarialnym. W roku 1999 uzyskał Pan pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w 1999 roku wybudował Pan dom mieszkalny. Obecnie zamierza Pan sprzedać tą nieruchomość.

Ponieważ prawo podatkowe, a szczególnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera definicji nieruchomości, należy się więc odnieść do przepisów prawa cywilnego – art. 46-48 kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że budynek jest trwale związany z gruntem, jako część składową gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.
Odrębna sytuacja prawna występuje tylko w wypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art. 253 k.c.).

Podzielić należy stanowisko NSA wyrażone m.in. w wyroku z dnia 17.07.1998 r. Sygn. akt III SA 5099/98, iż art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) powołanej ustawy mówi tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.
W przedmiotowej sprawie wskazał Pan, że nabycie nieruchomości nastąpiło w 1998 roku, a sprzedaż ma nastąpić w 2004 roku, to sprzedaż nie będzie stanowić, w opisanej powyżej sytuacji, źródła przychodu, o którym mowa w tym przepisie. Dotyczy to zarówno wartości gruntu, jak i wartości wybudowanego na nim budynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj