Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-125/EJ/04
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-125/EJ/04
Data
2004.09.09



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
reklama
reprezentacja
usługi marketingowe


Pytanie podatnika
- dotyczy braku obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i naliczenia podatku VAT należnego w przypadku nabycia obcych usług reklamowych.


W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 09.08.2004 r. (data wpływu do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego 11.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w przedmiocie braku obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i naliczenie podatku VAT należnego w przypadku nabycia obcych usług reklamowych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma Spółki wynika, że odbiorcy jej wyrobów obciążają firmę, zgodnie z umową, za usługi marketingowe, polegające na różnych formach działania: badanie rynku, kreowanie nowych produktów, tworzenie i utrzymywanie popytu, pozyskiwanie nowych odbiorców, zbieranie informacji, wielkości obrotu. Zdaniem Spółki w opisanej sytuacji nie miała ona obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej na wartość usług nabywanych w celach reklamowych, promocyjnych oraz marketingowych, naliczając podatek należny, ponieważ nie świadczyła usług na cele reklamy, lecz usługi takie nabywała. Spółka ma wątpliwości, czy w takim przypadku ma prawo dokonania korekty deklaracji VAT-7 za okres 5 lat wstecz.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) faktury wewnętrzne wystawia się m. in. jako dokument potwierdzający czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 czyli przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Należy jednak stwierdzić, że powyższy przepis nakazujący wystawienie faktury wewnętrznej dla udokumentowania czynności świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy dotyczy własnych usług wykonywanych przez podatnika w celach reprezentacyjnych czy reklamowych oraz towarów przekazywanych na te cele. Zatem zakup usług obcych w celach reklamowych, z którymi nie wiązało się przekazanie towarów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnikowi może przysługiwać co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tychże usług zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2, z czym nie łączy się obowiązek naliczenia podatku należnego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy stwierdza, że informacja o istnieniu firmy i o jej produktach, nawet jeśli nie zawiera w sobie treści reklamowych, jest reklamą.

Również w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 roku tj. na gruncie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 50, poz. 111 z późn. zm.), przy określaniu czynności dla których podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną nie wymieniono czynności „ przekazania” usług na cele reprezentacji i reklamy. Dlatego też zakup usług obcych dokonany w celach reklamowych również w okresie przed 1 maja 2004 roku nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatnik w każdym przypadku ma prawo do dokonania korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług do czasu przedawnienia się, zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej, zobowiązania podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj