Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/108/04/GS
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/108/04/GS
Data
2004.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Firma Handlowa rozpoczęła działalność gospodarczą od 01.01.2004 r. Z tytułu sprzedaży towarów i usług wystawiane były faktury VAT oraz z tytułu zakupu towarów i usług od kontrahentów przyjmowane faktury VAT. Jednocześnie składane były deklaracje VAT-7, w których rozliczany był podatek naliczony i należny. Urząd Skarbowy decyzją nr XY zakwestionował zasadność odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną za styczeń i luty br. z powodu braku zgłoszenia rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R) za ten okres. Zgłoszenia firma dokonała 01.03.2004 r. Czy w przedstawionym stanie faktycznym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w wartościach brutto, jeżeli nie dopełniony został obowiązek zgłoszenia rejestracji w zakresie podatku VAT i w związku z tym utracone zostało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług ?


Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – nie stanowi kosztów uzyskania przychodu podatek od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodu: a) podatek naliczony: - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego,b) podatek należny w przypadku: - importu usług, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu odrębnych przepisów, przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

W przypadku utraty prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jako konsekwencji nie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT, podatek naliczony nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.Powyższy przepis dotyczy podatnika, któremu prawo obniżenia podatku należnego nie przysługuje, a nie sytuacji, gdy prawo to traci.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj