Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-443-20/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-20/04
Data
2004.06.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
struktura zakupów


Pytanie podatnika
Czy może rozliczyć po 1 maja 2004 r. podatek naliczony wynikający z faktur zakupu VAT otrzymanych w okresie kiedy nie występowały obroty z tytułu sprzedaży, bądź wystąpiła jedynie sprzedaż zwolniona.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 13 maja 2004 r. (data wpływu do Urzędu 18 maja 2004 r.), uzupełnione w dniu 18 czerwca 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny: Do czerwca 2001 r. Spółka dokonywała wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. W okresie od lipca 2001 r. do lutego 2003 r. Spółka nie osiągała obrotów, lecz ponosiła jedynie wydatki niezbędne do funkcjonowania firmy, które zaliczała do zakupów opodatkowanych związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Do miesiąca marca 2003 r. wydatki te łącznie wynosiły wartość netto: 6.458,00 zł, podatek VAT: 1.407,00 zł (pozycje 42 i 43 deklaracji VAT-7, wersja 7). Od miesiąca marca 2003 r. Spółka wykonywała czynności wyłącznie zwolnione z opodatkowania. Od 1 maja 2004 r. w związku z prowadzoną działalnością u podatnika wystąpi sprzedaż opodatkowana i zwolniona.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem, czy może rozliczyć po 1 maja 2004 r. podatek naliczony wynikający z faktur zakupu VAT otrzymanych w okresie kiedy nie występowały obroty z tytułu sprzedaży, bądź wystąpiła jedynie sprzedaż zwolniona.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r., podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Z kolei w myśl art. 19 ust. 4 jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 3, podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz prawny organ podatkowy stwierdza.

W okresie przerwy w prowadzonej działalności (od lipca 2001 r. do lutego 2003 r.) Spółka dokonywała zakupów niezbędnych do funkcjonowania firmy, a podatek naliczony związany z tymi zakupami nie pomniejszał podatku należnego, gdyż taki nie wystąpił. Pierwsza sprzedaż po tym okresie miała miejsce w marcu 2003 r. i była to wyłącznie sprzedaż zwolniona od podatku VAT, co zdaniem organu podatkowego oznacza, że były to zakupy związane z tą sprzedażą. Dotyczy to zarówno zakupów dokonanych w okresie w którym spółka nie osiągała obrotów oraz zakupów dokonanych w miesiącu, w którym wystąpiła sprzedaż zwolniona.

Organ podatkowy zauważa, iż miesiącem rozliczeniowym w podatku VAT jest miesiąc i brak było w przepisach obowiązujących w tym zakresie do dnia 30 kwietnia 2004 r., możliwości rozliczania podatku naliczonego od zakupów pozostałych (wyłączone środki trwałe) w dłuższym okresie czasu niż miesiąc, w zależności od udziału w ogólnej wartości sprzedaży, sprzedaży opodatkowanej.

Odmienne zasady rozliczenia podatku naliczonego obowiązują począwszy od miesiąca maja 2004 r. na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 5, poz. 535) , co wynika z przepisów art. 90, art. 91 oraz art. 163. W świetle nowych uregulowań w tym zakresie, kwota podatku naliczonego odliczonego w okresie od maja do grudnia 2004 r. będzie zależna od proporcji o której mowa w art. 90 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. , za okres od maja do grudnia 2004 r. Ustalenie tej proporcji po zakończeniu roku 2004 r. będzie stanowiło ewentualną podstawę do skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w okresie od maja do grudnia 2004 r., na „+” lub na „ - .

W świetle powyższego stanowisko Spółki, iż istnieje możliwość rozliczenia, począwszy od miesiąca maja 2004 r. (wystąpi sprzedaż opodatkowana i zwolniona), przynajmniej części podatku nie rozliczonego w poprzednich okresach, jest nieprawidłowe.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj