Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-156/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-156/04
Data
2004.08.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
poczta
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku od towarów i usług, od dnia 01.05.2004r. należy opodatkować wykonywanie przez Spółkę usługi pocztowe w imieniu Poczty Polskiej?


W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług od dnia 1.05.2004 r., czynności wykonywanych przez Spółkę w imieniu Poczty Polskiej, polegających na:

- obsłudze kursów pocztowych i doręczaniu paczek, EMS – Pocztex, przekazów i telegramów oraz świadczeniu innych usług pocztowych (dowóz i odbiór korespondencji z firm, dowożenie przesyłek pocztowych do wyznaczonych skrzynek i punktów kontaktowych, opróżnianie nadawczych skrzynek pocztowych, samochodowej obsłudze utargów pocztowych), przy wykorzystaniu środków transportu i pracowników Spółki.

Podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż świadczy na rzecz Poczty Polskiej szeroko pojęte usługi transportowe mające w większości charakter transportu technologicznego, obejmując swym zasięgiem obszar województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Od 1991 r. współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Poczty Polskiej jako Spółka Akcjonariatu Pracowniczego, powstała na bazie zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego wchodzącego wraz z jednostkami Poczty Polskiej w skład jednej struktury organizacyjnej.

W zapytaniu swym Podatnik wyjaśnia, iż w związku z faktem, że Poczta Polska zlecając podmiotom zewnętrznym świadczenie usług w jej imieniu, zobowiązana jest stosować procedury przetargowe, Podatnik uczestniczył w postępowaniach przetargowych na doręczanie paczek pocztowych.

W Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówień (SIWZ) dotyczących tych przetargów, jednostki Poczty Polskiej określały przedmiot zamówienia jako: usługa doręczania w imieniu Poczty Polskiej paczek pocztowych (PKWiU: 64.11.1). Spółka zaznacza, iż organizujące przetarg Urzędy Pocztowe podkreślały, że przedmiot Umowy, na mocy art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i § 67 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) jest zwolniony od podatku VAT.

Wnioskująca wskazuje na przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 obowiązującej od dnia 1.05.2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), na mocy którego zwolniono od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy, gdzie w poz. 2 tego załącznika wymieniono „usługi świadczone przez Pocztę Państwową – PKWiU: 64.11”.

Zdaniem Wnioskującej świadczone w imieniu Poczty Polskiej usługi stanowią cały czas usługę Poczty Państwowej. Potwierdzają (według Jej opinii) to przepisy ustawy z dnia 19.11.1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) oraz art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 1.05.2004r., jak również zapisy Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17.05.1977r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich, w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej, ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG), a w szczególności przepis art. 13, który zwalnia od podatku niektóre rodzaje działalności w interesie publicznym, w tym świadczenie usług przez publiczne służby pocztowe i dostawy towarów z nimi związanych z wyjątkiem transportu osób i usług telekomunikacyjnych.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje;

W świetle przepisów art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.(Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwolnione od podatku od towarów i usług zostały usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, gdzie w poz. 2 tego załącznika zostały wymienione „usługi świadczone przez pocztę państwową” o symbolu PKWiU 64.11. W grupie PKWiU 64.11, objętej powyższym zwolnieniem, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) w powiązaniu z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług – PKWiU (Dz. U. Nr 89, poz. 844) mieszczą się:

- usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11.1,

- usługi poczty państwowej, związane z przesyłkami listowymi PKWiU 64.11.12,

- usługi poczty państwowej, związane z paczkami pocztowymi PKWiU 64.11.13,

- usługi świadczone w okienkach pocztowych PKWiU 64.11.14,

- usługi świadczone przez pocztę państwową, pozostałe PKWiU 64.11.15.

Zwolnieniu temu poddano czynności wykonywane w interesie publicznym przez powołaną do tego instytucję jaką jest Poczta Państwowa.

Podatnik natomiast nie funkcjonuje jako jednostka poczty państwowej, a zatem przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 przywoływanej ustawy, w stosunku do świadczonych przez Spółkę usług nie znajduje zastosowania.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 a) Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG), bez naruszenia innych postanowień wspólnotowych, państwa członkowskie zwolnią z podatku następującą działalność na warunkach, które określą w celu zapewnienia i zapobieżenia wszelkim oszustwom, unikania opodatkowania i ewentualnym nadużyciom tj. świadczenie przez publiczne służby pocztowe usług, oraz dostawa towarów związanych z tymi usługami, innych niż transport pasażerski i usługi telekomunikacyjne.

Na podstawie natomiast art. 13 ust. 2 a) przywoływanej Szóstej Dyrektywy Rady, państwa członkowskie mogą podporządkować indywidualne udzielanie zwolnienia instytucjom innym niż podlegające prawu publicznemu dla każdego z rodzajów zwolnienia zawartych w ust. 1 pkt b), g), h), i), l), m) i n) niniejszego artykułu.

Powyższe nie dotyczy jednakże usług wymienionych w cytowanym art. 13 ust. 1a) Szóstej Dyrektywy Rady.

Uwzględniając wyżej przywołane przepisy prawa podatkowego, podmiotowi świadczącemu usługi w imieniu Poczty Polskiej przy wykorzystaniu swoich środków transportu i pracowników, a polegających m.in. na obsłudze kursów pocztowych i doręczaniu paczek, EMS – Pocztex, przekazów i telegramów, nie przysługuje prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki określonej zgodnie z przepisami art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj