Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-443-21/04
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-21/04
Data
2004.06.18



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Deklaracja za maj 2004 r.


Słowa kluczowe
termin odliczenia podatku od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć podatek od towarów i usług wynikający z otrzymanej przez Pana w kwietniu 2004 r. faktury VAT, dokumentującej uiszczenie zaliczki na poczet najmu za okres od 1 lipca 2004 r. do 30 czerwca 2007 r.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 18 maja 2004 r. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, informuje.

W przedmiotowym piśmie zwraca się Pan z prośbą o udzielenie informacji w jaki sposób rozliczyć podatek od towarów i usług wynikający z otrzymanej przez Pana w kwietniu 2004 r. faktury VAT, dokumentującej uiszczenie zaliczki na poczet najmu za okres od 1 lipca 2004 r. do 30 czerwca 2007 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4.

Natomiast w myśl art. 19 ust. 3a wyż. cyt. ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Zatem w świetle przepisów wyż. cyt. ustawy obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowej faktury mógł Pan dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał Pan ww. fakturę (tj. w rozliczeniu za kwiecień 2004 r.) bądź w rozliczeniu za miesiąc następny (tj. w rozliczeniu za maj 2004 r.).

Ponadto organ podatkowy informuje, iż. zgodnie z art. 162 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik, który w kwietniu 2004 r. otrzymał fakturę lub dokument celny i miał prawo, zgodnie z ustawą wymienioną w art. 175 (tj. wyż. cyt. ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym), do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za maj 2004 r. oraz nie obniżył kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwiecień 2004 r., może tego dokonać w rozliczeniu za maj 2004 r.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj